måndag 21 maj 2012

- PC för Alla:

Serif Photoplus X5: Som Photoshop - fast billigare

Serif Photoplus X5
Photoplus har funnits ett tag, men har först nu kommit i svensk version.
Prismässigt ligger Photoplus X5 i samma klass som Photoshop Elements eller Corel Paint Shop Pro som vi nyligen testade, och det säljs också som en konkurrent till dessa. Men när vi öppnar programmet möts vi av menyer, verktygslister och en arbetsyta som är mycket lika de i stora dyra Photoshop CS, om än mer som CS4 än senaste versionen CS5.

Serif har också satsat på att vara lika bra som Photoshop på några av dess styrkor - framför allt mycket smidig och flexibel lagerhantering. Sådant som att arrangera, skala, rotera och blanda lager, filter och effekter är faktiskt ännu enklare här än i Photoshop. Verktyg för att rita och redigera på pixelnivå är också de utmärkta, vilket gör Photoplus till ett bra program för dig som till exempel vill göra egen grafik till bloggen.

Fixa foton fort
För hantering av digitala foton hittar vi också en hel del bra funktioner. Programmet har importfunktion för råformat där du kan justera exponering, kromatisk abberation, vitbalans med mera.

Väl öppnat i huvudredigeraren finns avdelningen PhotoFix med några enkla och snabba verktyg som automatisk ger bilderna mer lyster, korrigerar färgbalans, fixar till brusproblem, röda ögon med mera. Alla filter här, plus ett stort antal andra, går givetvis också att applicera manuellt och hamnar som antingen egna lager i lagerhanteraren (så att de påverkar alla lager under) eller så applicerar du dem på individuella lager.

En sak som PhotoPlus X5 inte gör lika bra som dyrare konkurrenter är hantering av markering och banor. Där motsvarar dess precision och kvalitet ungefär hur Photoshop fungerade för ett par, tre generationer sedan och erbjuder inte den extremt automatiserade friläggning som proffsprogrammet klarar i dag.

PhotoPlus X5 PhotoFix
Snabbfix. I funktionen PhotoFix hittar vi några enkla förinställda fotoförbättringsfilter, allt från färgnormalisering och fix för röda pupiller till effekter som sepia, här applicerad på vår testredaktör. Det går också att skapa egna filter och spara undan som snabbval.

Ordning och reda
Organizer är en foto-browser som hjälper dig sortera, gruppera, katalogisera och söka efter stora mängder foton på din dator och importera från kameror och mobiltelefoner. Du kan komma åt en del funktioner som till exempel PhotoFix därifrån direkt, eller öppna till huvudprogrammet för mer kraftfull redigering.

Alla funktioner är givetvis inte lika avancerade som flera gånger dyrare Photoshop. Antalet effektfilter är färre och alternativen i de effekter och verktyg som finns är inte alltid lika detaljerade. Men många användare sitter i dag med antingen för dyra eller piratkopierade program i vilka de bara använder en bråkdel av alla funktioner.

För många köpare är det här alltså precis allt de behöver (faktiskt mer än så) och dessutom i ett riktigt lättjobbat, användarvänligt och bekant format. För dig som behöver lite extra guidning på vägen finns också utmärkta hjälpavsnitt och till och med videokurser på webben.

Serif PhotoPlus X5
Utvecklare: Serif.
Utgivare, Winsoft, www.winsoft-international.se
Programtyp: Fotoredigering.
Språk: Svenska.
Distribution: Nedladdning eller dvd.
Systemkrav: Pc med 512 MB ram, 833 MB ledig hårddisk, Windows XP SP2, Vista, 7.
Cirkapris: 790 kronor.

Plus: Enkelt och tydligt. Utmärkt lagerhantering. Bra pris.
Minus: Saknar mer avancerade filter.
Betyg:  (9 av 10)





Välkommen till Eforum!


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 2 kommentarer:

Piratkopiering av Photoshop skadar - (Anakin-S -<|" Apple. The fruity toymaker "|>-) 2012-02-10 15:21

Ingen Mac version? - (LarsErikssonSTHLM) 2012-02-10 16:04

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fler it-nyheter på IDG.se


- Computer Sweden:

E-leg i limbo - i ett år


- IT24:

Eltel tar hem 500-miljonersaffär


Bugg när Facebook
skulle in på börsen

Bransch När Facebook skulle börsintroduceras i fredags på Nasdaq, så drabbades aktiehandeln av en bugg, medger börsen.

Computer Sweden:

  1. "Klockan ringer för Facebook"

    Kommentar "När handeln i Facebookaktien är i full gång har de riktiga vinnarna redan cashat in", skriver CS Marcus Jerräng.

(10 kommentarer)


- PC för Alla:

Här är Microsofts
nya sociala nätverk

(2 kommentarer)


- TechWorld:

Renare och kantigare
gränssnitt i Windows 8

(9 kommentarer)


- Computer Sweden:

Kina godkänner Motorola-affär


- IT24:

Yahoo säljer Alibaba-innehav


Hur intressant är det här?

Tryck på +1-knappen om du tycker att fler borde läsa den här artikeln.

Bäst just nu

Mest läst just nu

Missa inte

IDG söker utvecklare.

Vill du göra oss bättre på webben? Då ska du söka det här jobbet som webbutvecklare på IDG.

Heta tester 100 senaste testerna | Alla tester

Paddan bäst igen
En riktig fullträff
Så bra är Apple TV
Första 4g-mobilen

Senaste nytt

Mer från IDG

Mest kommenterade på IDG just nu

Utvalda jobb

Utvalda whitepaper

Snabb kommunikation ger nöjdare kunder
Integrera dina CRM- och ERP-system enklare
Så blir industriella styrsystem säkrare

Annons från Microsoft

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

8 tips för säkrare shopping på nätet

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som gör ditt surfande effektivare

Dagens app

- PC för Alla:

quizla

Svensk frågesport


Dagens surftips


Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så får du webbläsaren
att se ut som du vill

PC för Alla i mobilen

PC för Alla - nu som app!

Tävling

Vinn ultrabook!

I senaste PC för Alla

Hackare och virus

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


Utvalda jobb

Utvalda företag

5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group