Resultaten är iögonfallande. Hela 36 procent av de tillfrågande myndigheterna erkänner att de använt sig av olicensierad mjukvara, alltså piratkopierade program, vid minst ett tillfälle under det senaste året. Ytterligare en fjärdedel av de tillfrågade säger sig inte veta om piratkopierad mjukvara förekommer i deras system.
Bara två av tio myndigheter är säkra på att de betalat för alla program de använder. Nästan hälften av myndigheterna saknar rutiner för att kontrollera vilka program som används och av vem. En av tio myndigheter har inga sådana kontroller överhuvudtaget.
Statskontoret flaggar för att problemet med piratkopierade program kan vara ännu större än vad som nu bekräftas:
”Det finns tydliga indikationer på att obehörig installation och användning av programvaror förekommer i många myndigheter även om omfattningen inte är känd”, står att läsa i rapporten.
Problemen är störst vid landets lärosäten, enligt Statskontoret. Det noteras också att hela 63% av de skolor och universitet som deltagit i undersökningen inte har utsett vare sig en dedikerad it-chef eller it-ansvarig, samt att lärosäten ofta tillåter enskilda användare att installera program utan övervakning eller godkännande från en it-ansvarig.
Rapporten färdigställdes i slutet av sommaren och har lämnats över till regeringen. Men det är först under de senaste dagarna som arbetet med att tolka och utvärdera resultaten har satts igång.
Statskontoret är tveksamt till att införa särskilda regler för att komma tillrätta med problemet. Det är allt för mycket som skiljer myndigheterna åt, menar man, och har istället tagit fram ett antal grundkrav som varje myndighet ska följa (se faktaruta). Däremot bör det finnas krav på myndigheterna att utse särskild personal med behörighet att utföra installationer.
Justitiedepartementets uppgift blir nu att föreslå lämpliga åtgärder för att komma tillrätta med problemet. Än är det dock för tidigt att ge besked:
– Exakt vilka slutsatser vi kan dra är det för tidigt att gå in på. Men visst är det en intressant rapport, säger Alexander Ramsay, handläggare på justitiedepartementet.
Rapporten följer en liknande undersökning som gjordes av Statskontoret år 2000. Då uppgav bara 6 procent av myndigheterna att de var säkra på att inga piratkopierade program förekom i verksamheten.


















































tråkigt - (leo135) 2007-09-18 15:12
tråkigt - (smastad) 2007-09-18 15:20
tråkigt - (last one to heaven is a loser) 2007-09-18 15:24
Piratkopior - (stihor) 2007-09-18 15:26
tråkigt - (Wobin) 2007-09-18 15:30
tråkigt - (Svedde_) 2007-09-18 15:34
Borde inte mindre myndigheter... - (Fryshus) 2007-09-18 15:35
Betala - (Boutros) 2007-09-18 15:36
Definition - (Mr Bradly Mr Martin) 2007-09-18 15:41
Skönt - (plock) 2007-09-18 15:58