I dag har den danska teleoperatören TDC kallat till presskonferens, där de ska redogöra för konsekvenserna om Teliasonera från och med måndag nästa vecka stänger av teletrafiken från sina kunder till kunder i TDCs nät.

I inbjudan skriver TDC bland annat att ”samhällsviktiga funktioner hotas” och att ”svensk telekommunikation hotas av sammanbrott”.

Enligt TDC kan konflikten bland annat leda till att samhällsviktiga funktioner som sjukhus stängs av från telekommunikationen.

(Uppdaterad)
Teliasonera bolagsjurist Peter Holm bekräftar att Teliasonera kommer att stänga av teletrafiken mellan sina och TDCs kunder på måndag:

– Det stämmer. Det är en lång konflikt. TDC vill ha dubbelt så mycket betalt i samtrafikavgifter än vad alla andra tar. Vi har gett dem massor av tid.

Vad säger du om TDCs utspel om att samhällsviktiga funktioner hotas som en följd av det här?


– Det är närmast utpressning. Vi kan inte ta ansvar för deras kunder. I så fall skulle det ju fungera att ta ut dubbelt så mycket i samtrafikavgifter som alla andra, säger han.

Enligt Peter Holm har det hänt någon enstaka gång tidigare att Teliasonera stängt av en operatör, men då har det aldrig varit en fråga om ett bolag av TDCs dignitet.

Bråket om samtrafikavgifterna har kulminerat de senaste veckorna. Tvisten gäller hur mycket Teliasonera ska betala för att skicka samtal till TDCs nät. TDCs vill ha 10,4 öre per samtal medan Telia vill betala 5 öre. Det skriver Telekomnyheterna.

På presskonferensen i eftermiddag väntas fler detaljer från bland annat TDCs vd Ulf Baggström och TDCs chefsjurist Niclas Almgren.



Mer information följer...