Spelutvecklaren, utgivaren och distributören Electronic Arts har kommit överens med Elevation Partners om att köpa VG Holding som i sin tur äger de båda spelutvecklarna BioWare och Pandemic Studios. I överenskommelsen byter 5,5 miljarder kr plats (830 miljoner dollar) så att EA kan få en "stark och konkurrenskraftig position i nyckelområden inom interaktiv underhållning: action, äventyr och rollspel".

Kanadensiska BioWare är kanske mest känt för att stå bakom Star Wars: Knights of the Old Republic I, Baldur's Gate och Neverwinter Nights-spelen. För närvarande har de fullt upp med Mass Effect som kommer att släppas för Xbox 360 om en månad.

Pandemic Studios har Star Wars: Battlefront I och II, Destroy All Humans! och Mercenaries på meritlistan. På gång är spelet Saboteur i andra världskrigsmiljö och Mercenaries 2.

Koncernchefen John Riccitiello på EA har tidigare varit VD på VG Holding, och även om han själv inte deltog i överläggningarna uttryckte han sitt stöd för EAs nyförvärv: "Detta är två av de mest respekterade utvecklingsstudiorna i branscen och jag är glad att jobba med dem igen".

Övertagandet planeras att träda i kraft i januari nästa år.

Källa: Shacknews