– När du surfar på nätet vet du aldrig vem som står vid din axel eller hur många marknadsförare som tittar på, säger han till Wall Street Journal.
– Exempelvis går det i Googles e-posttjänst Gmail att rikta annonser som bygger på vilka nyckelord de skriver i sina e-postmeddelanden.
Internetsajten Myspace hjälper marknadsförare att hitta annonser som bygger på information som folk lagt ut om sig själva i sina profiler.
Därför krävs nu gemensamma regler, hävdar Jon Leibowitz och pekar på en studie som visar att även högt utbildade inte förstår reglerna för integritet och annat som utfärdas av företagen.
Få företag ger öppet användarna möjlighet att avstå från att bli analyserade.
Jon Leibowitz får kritik från Randall Rothenberg, som är chef för branschorganisationen Interactive
Advertising Bureau, IAB, som uppger att det är fel att
reglera annonser enbart på grund av den innovation som sker.
De flesta bedömare är överens om att det finns en konflikt mellan de affärsfördelar som kan uppnås av onlineföretagen och den risk som finns för integritetskränkning mot privatpersoner.
Internetföretagens företrädare håller med om att det behövs en förbättring av deras onlineprogram, som inte kränker integriteten.
– Integritet och tillit är troligen de två begrepp som är viktigast för att göra internet hälsosamt i framtiden. Och det är också de två saker som vi fokuserar mest på inom Google, säger Tim Armstrong, Googles chef för annonser och handel.
Samma uppfattning finns hos Yahoo, Microsoft, Facebook och AOL.


















































