Det var för några månader sedan som Joint Photographic Expert Group, JPEG, och Microsoft meddelade att de startat en utredning för att utröna om HD Photo skulle kunna bli nästa stora standardformat. Nu är arbetet klart och tekniken har fått tummen upp.

I samband med godkännandet byts namnet ut. Framöver kommer det att heta JPEG XR. Detta är tredje förändringen då det ursprungligen hette Windows Media Photo.

Det gamla formatet JPEG används, trots att det har över 15 år på nacken, av väldigt många aktörer. Bland annat i digitalkameror och på webben är detta det klart vanligaste alternativet.

Innan formatet är helt klart och redo att anammas av massorna återstår lite arbete. Först om ett år tror gruppen att man lyckats polera klart JPEG XR och nödvändig dokumentation.

Källa: Engadget