MobiltDe som äger Nokias modeller N95 och 6110 Navigator kan nu använda det sociala nätverket Gypsii i sina telefoner.
Tanken med det sociala nätverket är att användarna ska kunna dela med sig av fotografer, filmer och ljudklipp som automatiskt märks med gps-information om var i världen de skapats.
Vidare är ska användaren med Gypsiis hjälp kunna se var hans eller hennes vänner befinner sig.
I slutändan är själva grundidén att kombinationen mobil internetåtkomst, gps och sociala nätverk ska addera nytt värde för så väl användare som näringsidkare.
Geosentric heter det finska företaget som utvecklat Gypsii, ett bolag som tidigare gick under bolagsnamnet Benefon.
Gypsii är sedan tidigare kompatibel med Windows Mobile-baserade mobiler.
Har ni koll på alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
ÅF-RESAN När världsekonomin går på knäna står Computime stadigt. För den lilla systemintegratören i Billdal, två mil söder om Göteborg, var 2009 det bästa året någonsin.
SäkerhetIkväll släpps Microsofts uppdatering - och den tangerar ett rekord. "Det är en normal uppdatering, den är bara större än vanligt", säger teknikchefen.
jaså? - (rewdboy) 2007-11-26 10:25
Geotagging - (cmlewan) 2007-11-26 17:28