Statistikleverantören SPSS och beslutsstödsföretaget Business Objects ska börja sälja varandras produkter. Företagen har undertecknat ett avtal som innebär att de ska sälja det andra företagets produkter via sina återförsäljare.

Alliansen innebär att SPSS gör sina verktyg för prediktiv analys tillgängliga på Business Objects beslutsstödsplattform XI. Samtidigt kommer SPSSs plattform, Clementine, att kunna nå hjärtat av plattformen Business Objects Universe, alltså dess bibliotekskataloger.

Genom att kombinera verktyg från respektive företag, kan Business Objects addera specifik teknik för sina kunder, utan att behöva förvärva eller utveckla själva.

– Den komplexitet som finns i prediktiv analys förblir dold för användaren. Nu är det bara att titta på en rapport och klicka med höger musknapp för att kunna nå funktionerna för statistisk prediktion, säger James Thomas, som är chef för affärsanalyser på Business Objects till IDG News.

Enligt Josh Greenbaum, som är analytiker på Enterprise Applications Consulting innebär avtalet mer beslutsstöd för användarna. Förutsätt att det inte tvingar analytikerna att bli statistiska programmerare, uppger han. Avtalet är tänkt att resultera i att produkter börjar levereras under första kvartalet 2008.