År 4338 kommer människorna att skicka sina dagböcker till varandra med magnetisk telegraf. Så spådde furst Vladimir Odojevskij, men spådomen förverkligades snabbare än han räknat med.
Det är den ryske musikproducenten Ivan Dezjurnij som har hittat furstens framtidsvision. Han la ut valda avsnitt på sin egen blogg. Uppenbarligen har författaren furst Vladimir Odojevskij (1803-1869) förutsett något som är mycket likt vår tids bloggande:
"Husen är sammankopplade med hjälp av magnetiska telegrafer som ger människor som bor långt ifrån varandra möjlighet att kommunicera," skriver Odojevskij i framtidsvisionen År 4338, som kom ut 1837.
Han fortsätter med att spå att varje hushåll kommer att publicera en dagbok eller en nyhetsbulletin:
"Många hushåll publicerar sådana dagböcker som ersättar vanlig korrespondens. Sådana dagböcker ger information om värdens goda eller dåliga hälsa, familjenyheter, tankar och kommentarer."
Onekligen en bra förutsägelse. Att den blev verklighet efter 165 år i stället för efter 2501 år förklarar webbtidningen Mosnews med att furst Odojevskij påverkades av den långsamma förändringstakten i det ryska samhället. Furst Odojevskij trodde inte heller att husets herre skulle nedlåta sig till att själv blogga, utan det skulle skötas av tjänstefolket.
Av Vladimir Odojevskij finns boken Ryska nätter att läsa i svensk översättning.
Har ni koll på alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
ÅF-RESAN När världsekonomin går på knäna står Computime stadigt. För den lilla systemintegratören i Billdal, två mil söder om Göteborg, var 2009 det bästa året någonsin.
SäkerhetIkväll släpps Microsofts uppdatering - och den tangerar ett rekord. "Det är en normal uppdatering, den är bara större än vanligt", säger teknikchefen.