(CS/Las Vegas) Beröringskänsliga skärmar i alla former, varianter och storlekar är att vänta när den fyrtioettåriga prylmässan idag slår upp portarna. Alla företag, inte minst Microsoft med sin innovation Surface, har sneglat på möjligheten att ta användargränssnittet till nästa nivå.

Konsumentelektronikens allt större närvaro i bilen kommer att manifesteras. Faktum är att årets stora huvudtal som går av stapeln på CES väldigt tydligt återspeglar elektronikens allt djupare intåg i människors vardag. Från ovan nämnda bil som General Motors vd Rick Wagoner representerar, via internetleverantören och kabelbjässen Comcasts vd Brian L. Roberts till Intels vd Paul Otellini och detta företags vision om det digitala hemmet.

Inom en överskådlig framtid kan således all elektronik vara ihopkopplad via internet, från nöje till den strikt affärmsmässiga biten. En sedan länge omtalad framtidsvision kan äntligen bli verklighet.

Den grönda trenden blir allt tydligare, och det speglas på CES. Storföretag som Sony, Texas Instruments och HP kommer att redovisa sina strategier för hur de ska värna miljön. Tråkigt att samtliga ansatser är belagda med avgift och inte ingår i den ordinarie mässavgiften.
 
Då ska det blir desto intressantare att höra vad Dell, HP, Sony och Panasonic kommer fram till i den paneldebatt som kommer att äga rum under tisdagen. Vem ska ta hand om alla elektroniksopor? Förstår konsumenterna vikten av att satsa på miljön och är de beredda att betala för det?
 
Även de sociala nätverket tar ytterligare ett steg framåt, och gör intåg i alla sorters prylar. Det bevisas inte minst av Jook, en produkt som förutspås revolutionera den digitala musikvärlden. Användare ska bland annat kunna sända ut musik som andra Jookförberedda enheter ska kunna ta emot, men också erbjuda möjligheten för konsumenter att delta i just sociala nätverk.

Till sist är det hetaste med CES inte CES. Det är på omgivande presskonferenser som Digital Experience! och Showstoppers som de riktiga intressanta produkt- och tekniklanseringarna göres. Detta sker under söndag och måndag och de stora mediabolagen finns på plats här, för att sedan kasta in handduken och åka hem. De struntar i mässgolvet på CES eftersom de redan på förhand fått alla nyheter de behöver via pr-byråer och pressutskick.