UtvecklingAllting bara fungerar, från start. Det är det viktigaste argumentet för de utvecklare som bytt från pc till Mac. Och allt fler växlar plattform.
Polopoly, som utvecklar publiceringssystem i Java, har delvis kastat ut pc till förmån för Mac. Allt fler utvecklare på företaget går över till Apple.
– Det finns flera skäl att byta, det främsta är nog att Macen kommer förinstallerad med utvecklingverktyg och kompilatorer, säger Anders Weijnitz, utvecklare på Polopoly.
Vidare har en del programmerare som står inför ett plattformsbyte en fördel i Macen.
– Utvecklare som tidigare har erfarenhet av Linux har betydligt lättare att ta klivet över till Mac i stället för Windows.
Magnus Carlsson är webbutvecklare på Inceptive och gick över till Mac från pc för sex månader sedan. Han använder bland annat utvecklingsverktyget Coda, och är mycket nöjd.
– Jag var såld från dag ett. Allting finns med från första stund, och fungerar, säger Magnus Carlsson.
– I början av karriären är det kul att datorn strular så att det finns problem att lösa. Men med tiden blir de flesta bekväma. Det ska bara fungera, helt enkelt. Datorns ska assistera och stödja, inte ställa till problem, säger Magnus Carlsson.
– Jag lade ner massor av tid på att ställa in massor av parametrar, tröttnade och bytte. Jag trivs bättre med att programmera under Mac OS X än Windows.
Johnny Bergström är utvecklare på Machinima Entertainment och bytte från pc till Mac redan när Imac släpptes.
Han är väldigt nöjd, speciellt när det gäller likheterna med FreeBSD.
– Mac erbjuder en bra grafisk miljö med möjligheter till en Unixterminal utan Cygwin eller liknande, säger Johnny Bergström.
Bland de verktyg Johnny Bergström använder återfinns Textmate, som bara finns till Mac.
– Nu försöker jag få resten av de anställda i företaget att förstå att de vill ha Mac, säger Johnny Bergström
Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
Den här artikeln har 0 kommentarer:
OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.
Fakta
Starkast i USA
Apple har en starkare position i USA än i Europa. Tredje kvartalet förra året hade Apple en marknadsandel i USA på 8 procent (vilket var en uppgång från året innan med två procentenheter).
I Sverige ligger marknadsandelen på 4 procent, enligt IT Research – och den är ökande.
Har ni koll på
alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att
användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är
ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
Det gick inte helt utan gnissel, sjösättandet av Nasdaq OMX:s nya handelssystem i måndags. Men it-chefen Carl-Magnus Hallberg är ändå nöjd. Och lättad.
säkert operativsystem
| 2010-02-10 07:11- PC för Alla: