Föreslår lag om energisnålare datorer
| 2008-02-13 14:52- Computer Sweden:
EU vill lagstifta om
tuffare miljökrav
Av
|
SamhälleEU vill lagstifta så att datorns strömsparläge är på från fabrik, och kräver också effektivare nätaggregat. "80 procent av alla som köper en dator ändrar inte förinställningarna", säger Anna-Karin Jönbrink som lett arbetet med den EU-rapport som ligger till grund för miljölagen.
EU har beslutat att produkter som förbrukar så mycket energi att de påverkar miljön ska miljöanpassas. Datorer och bildskärmar ingår i en av de 14 första produktgrupperna som utreds.
I EUs rapport konstateras att ett konkret sätt att spara el är att aktivera strömsparfunktionen på sin dator. Det innebär att den efter en viss tids inaktivitet automatiskt går över i viloläge.
– En dator som är på men som ingen använder drar knappt 80 watt medan den i vänte- och viloläge bara drar två tre watt. En bärbar dator drar runt 30 watt om den är på men ingen gör något med den, säger Anna-Karin Jönbrink på industriforskningsinstitutet Swerea IVF som har lett arbetet med att kartlägga datoranvändningen inom EU.
få använder strömsparfunktionen. Ofta beror det på att beskrivningen av hur man gör för att slå på funktionen är bristfällig, enligt Anna-Karin Jönbrink.
Utredningens rekommendation är därför att leverantörerna ska tvingas aktivera strömsparläget så att det är förinställt på datorerna när de säljs. Den som inte vill ha det aktiverat får ta bort det.
– 80 procent av alla som köper en dator ändrar inte förinställningarna. Numera är det dessutom inte lika trassligt att komma igång efter viloläge, som det var tidigare, säger Anna-Karin Jönbrink.
Utredningen rekommenderar också lagstiftning om energisnålare nätaggregat. De nätaggregat som finns i både stationära och bärbara omvandlar strömmen in i datorn från 220 volt till omkring 12 volt, och här skulle mycket mer kunna tas till vara, anser hon.
– Där försvinner omkring 35 procent av energin ut i tomma intet.
Bättre nätaggregat och förinställd strömsparfunktion skulle enligt utredningens beräkningar bespara miljön 10 miljoner ton växthusgaser per år inom EU.
OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.
Fakta
Kraftig besparing
Varje år genererar datorerna och skärmarna i EU-länderna 27 miljoner ton växthusgaser. Med energisnålare nätaggregat och fler datorer i viloläge skulle det kunna minskas till 17 miljoner ton.
En enskild användare kan bara genom att aktivera strömsparfunktionen på en stationär dator spara så mycket energi att växthusgaserna som den genererar under sin livslängd minskar från 761 till 500 kilo. Siffrorna utgår från att datorn går in i viloläge efter en halvtimme och skärmen efter en kvart.
Har ni koll på
alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att
användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är
ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
Det gick inte helt utan gnissel, sjösättandet av Nasdaq OMX:s nya handelssystem i måndags. Men it-chefen Carl-Magnus Hallberg är ändå nöjd. Och lättad.
säkert operativsystem
| 2010-02-10 07:11- PC för Alla:
Risker? - ( Canicus. ) 2008-02-13 15:09
Risker? - ( smastad ) 2008-02-13 15:28
Skulle inte behövas en lag - ( rjonas ) 2008-02-13 15:28
Förstår inte varför - ( V// ) 2008-02-13 15:29
Förstår inte varför - ( Viceroy ) 2008-02-13 15:46
Förstår inte varför - ( Mri Fjukvara __ ) 2008-02-13 15:50
Risker? - ( Alsn ) 2008-02-13 15:51
RE: Risker - ( r1ck ) 2008-02-13 15:48
2-3W viloläge - ( abasher ) 2008-02-13 15:59
Skulle inte behövas en lag - ( Svedde_ ) 2008-02-13 16:04