EU har beslutat att produkter som förbrukar så mycket energi att de påverkar miljön ska miljöanpassas. Datorer och bildskärmar ingår i en av de 14 första produktgrupperna som utreds.

I EUs rapport konstateras att ett konkret sätt att spara el är att aktivera strömsparfunktionen på sin dator. Det innebär att den efter en viss tids inaktivitet automatiskt går över i viloläge.
– En dator som är på men som ingen använder drar knappt 80 watt medan den i vänte- och viloläge bara drar två tre watt. En bärbar dator drar runt 30 watt om den är på men ingen gör något med den, säger Anna-Karin Jönbrink på industriforskningsinstitutet Swerea IVF som har lett arbetet med att kartlägga datoranvändningen inom EU.

få använder strömsparfunktionen. Ofta beror det på att beskrivningen av hur man gör för att slå på funktionen är bristfällig, enligt Anna-Karin Jönbrink.

Utredningens rekommendation är därför att leverantörerna ska tvingas aktivera strömsparläget så att det är förinställt på datorerna när de säljs. Den som inte vill ha det aktiverat får ta bort det.

– 80 procent av alla som köper en dator ändrar inte förinställningarna. Numera är det dessutom inte lika trassligt att komma igång efter viloläge, som det var tidigare, säger Anna-Karin Jönbrink.

Utredningen rekommenderar också lagstiftning om energisnålare nätaggregat. De nätaggregat som finns i både stationära och bärbara omvandlar strömmen in i datorn från 220 volt till omkring 12 volt, och här skulle mycket mer kunna tas till vara, anser hon.

– Där försvinner omkring 35 procent av energin ut i tomma intet.

Bättre nätaggregat och förinställd strömsparfunktion skulle enligt utredningens beräkningar bespara miljön 10 miljoner ton växthusgaser per år inom EU.