Takten på medieinvesteringarna ökade med ytterligare 6,9 procent under fjärde kvartalet 2007 jämfört med samma period 2006. Det enligt IRM, Institutet för reklam- och mediestatistik.

Tillväxtakten under fjärde kvartalet är den högsta under året. I topp ligger fortfarande mobil- och internetannonsering tillsammans med bioannonsering.

På helåret har internetannonsering ökat med 35 procent jämfört med 2006. Det innebär 13 procents andel av mediekakan och internet närmar sig både direktreklam och TV-annonsering i storlek.

Störst tillväxt visar dock den nya kategorin mobilannonsering som ökade med hela 200 procent. Men det totala värdet av investeringarna är fortfarande en blygsam summa på 18 miljoner kronor jämfört med internet som totalt ligger på drygt fyra miljarder kronor.