– Samma sak sker inom mobilitet som med pc-världen 1982 och 1983. Standardplattformarna, som IBM PC, har inte uppstått. De kommande åren kommer en dominant plattform att uppstå. Den drar åt sig gigantiska investeringar från tredje part och bygger upp en stor bas av program, säger han.
En stor del av tjänsterna blir kopplade till internet. Det blir hjärtat i alla transaktioner mellan individer.
– Verktygen går mot att design gör skillnaden, inte kärnfunktioner. På sikt har alla stor bandbredd, låg energiförbrukning och lång batteritid, säger Iannuci.
Även internet blir annorlunda.
– Mobilitet och trådlös teknik har potential att omvandla internet. I dag är internet att söka information eller gå till en webbsida. Tänk vad som skapas genom att information skräddarsys exakt utifrån dina behov.
– Omvandlingen till digitala identiteter är något vi ser som en av de starkaste drivkrafterna på nätet i dag, säger han.
En styrka hos företaget är det finska radiokunnandet, som blir en hörnstenarna i omvandlingen.
– Vi tror på öppen innovation och räknar med att nästa fas äger rum tillsammans med partner. Vi går från en lönsam verksamhet till en tillväxtverksamhet.


















































