"Allvarliga effekter på friheten att kommunicera"
| 2008-04-28 09:01- Computer Sweden:
Europa tar steg mot internetcensur
Av
|
Av
|
SamhälleI Danmark har domstolen beslutat att Tele2 ska blockera Pirate bay, och i Finland stängdes nyligen en sajt ner som länkade till sidor som blockerats av landets barnporrfilter, trots att syftet var att visa på missbruk av systemet.
Den finska programmeraren Matti Nikki utreds nu av polisen efter att han publicerat en hemlig lista över domäner som myndigheterna blockerat på grund av att de sprider barnpornografi. Syftet med att publicera listan var att Matti Nikki ville visa att systemet missbrukades, men på grund av tilltaget censurerades han själv istället.
Myndigheterna i Finland distribuerar listan till tjugo av de största internetleverantörerna, men resten av de omkring 200 operatörerna har inte infört systemet så det är långt ifrån komplett.
Oscar Swartz, bloggare och debattör, säger att filtrering är ett väldigt trubbigt verktyg.
– Jag har sett listan som Nikki publicerade och på den finns även länkar till sajter med vanlig pornografi, så de borde inte censureras, säger Oscar Swartz till IDG News.
Finska polisen känner till problemen med tekniken.
– Tekniken som vi använder i dag fungerar väl med sajter som enbart innehåller barnpornografi. För att filtrera sajter med blandat material behöver vi använda annan teknik också, säger Lars Henriksson, överkommissarie på centralkriminalpolisen i Finland, till IDG News.
Samtidigt har danska myndigheter ålagt Tele2 att filtrera Pirate bay för sina kunder, efter påtryckningar från Ifpi. Tele2 har dock valt att överklaga domen.
Även andra organisationer har börjat överväga filtrering, inklusive mobiloperatörer, särskilt för att tackla problemet med barnpornografi.
– Vi vill komma till bukt med detta väldigt stötande och skadliga fenomen, säger Craig Ehrlich, ordförande i GSM Associasion. Organisationen lanserade initiativet under förra veckan.
Men att använda känsloladdade uttryck för att motivera censur oroar bland andra Oscar Swartz.
– Det är lätt att ignorera de negativa aspekterna av filtrering och censur när man talar om något så illa omtyckt som barnpornografi.
Men även i övriga Europa blåser censurens vindar. Franco Frattini, EUs kommissionär för rättsliga frågor, krävde i september att internetleverantörerna ska börja blockera sajter som beskriver hur man tillverkar bomber. Och Jacqui Smith, Storbritanniens inrikesminister, krävde i januari att sajter som förespråkar terrorism måste stoppas, inklusive vissa communities.
– Om EU börjar filtrera sajter som har att göra med piratkopiering, terrorism och barnpornografi kommer det ha allvarliga effekter på friheten att kommunicera, kommenterar Oscar Swartz.
Har ni koll på
alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att
användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är
ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
ÅF-RESAN
När världsekonomin går på knäna står Computime stadigt. För den lilla systemintegratören i Billdal, två mil söder om Göteborg, var 2009 det bästa året någonsin.
SäkerhetIkväll släpps Microsofts uppdatering - och den tangerar ett rekord. "Det är en normal uppdatering, den är bara större än vanligt", säger teknikchefen.
USA beställer och EU levererar - ( Fritänkare_66 (RBDDV=Real Beatniks Dont Drive Vista) ) 2008-02-22 16:10
just därför - ( Don Alfonso ) 2008-02-22 16:21
Med risk för att ta till överord... - ( MungoBBQ ) 2008-02-22 16:23
Steg i fel riktning. - ( Mr H-son ) 2008-02-22 16:38
Kommer det? - ( rymdrattan ) 2008-02-22 17:04
Nästa land - ( ali baba2 ) 2008-02-22 18:26
Censur = Teknisk störning - ( Jan Bruun Andersen ) 2008-02-22 18:21
"Det är inte folket som ska frukta sina regering - ( ar_ ) 2008-02-22 19:05
Then they came for me... - ( Dennis Nilsson ) 2008-02-22 19:06
Då kan de lika gärna blockera MSN , ICQ , IRC - ( Zlack ) 2008-02-22 19:32