- Undersökningen visar att många föräldrar känner att de inte har kontroll över sina barns spelande och att de inte vet var de kan vända sig för att få hjälp. Vi menar att det krävs ett politiskt initiativ för att få igång en satsning på att stötta föräldrarna.
Hur skulle en sån lösning se ut?
- Det skulle vara en motsvarighet till hjälplinjen för spelmissbrukare som Svenska spel har och eftersom Leif Pagrotsky har meddelat att Nordiska ministerrådet satsar pengar på datorspelsutveckling, så det borde även finnas ett intresse i att ta tag i den här delen med. Då skulle ansvaret kunna ligga på Folkhälsoinstitutet.
Kan inte föräldrar prata om det med sina barn tror du?
- För de allra flesta är det inte ett problem med datorspel och det är viktigt att inte skrämma bort föräldrarna och framställa det som något farligt. På många sätt lär sig barnen använda datorer på ett sätt som kan vara viktigt för framtiden. Men för en del kan spelen vara ett sätt att fly från verkligheten och det är de vi vill ge en chans att få prata med någon utomstående.
Är du själv förälder?
- Ja, till en son på 4 år. Det första han säger på morgonen är att han vill spela Drakens värld på Bollibompasajten. Det finns många bra barnspel och genom att spela tillsammans så blir man mer delaktig.



















































