"Verva har haft ett svårt uppdrag. Konstruktionen med en renodlad "utvecklingsmyndighet" har inte gett rätt förutsättningar för att möta de krav som ställs och kommer att ställas", konstaterar Mats Svegfors som föreslår att Verva avvecklas från den 1 januari 2009.
Utvecklingen av e-förvaltningen flyttas samtidigt närmare regeringen. En ny delegation i kommittéform, Förvaltningsdelegationen, inrättas. Den ska bestå av företrädare för både regeringskansliet och myndigheter och vara direkt underställd regeringen. Förvaltningsdelegationen ska i samspel med den statssekreterargrupp som finns i regeringskansliet samordna och utveckla förverkligandet av regeringens handlingsplan för e-förvaltning.
Delegationen föreslås ledas av en av regeringen utsedd "e-tsar", vilket skulle motsvara det som vanligtvis kallas cio. E-tsaren blir en generaldirektör placerad i regeringskansliet och personen som får jobbet ska ha strategisk kompetens och en helhetsbild av e-utvecklingen i staten. Tjänsten ska vara opolitisk men arbetet sker på direkt mandat från regeringen.
När Verva läggs ner flyttas ansvaret för it-upphandlingen i staten till Ekonomistyrningsverket. Dessutom förstärks Statskontorets roll som uppföljnings- och utredningsorgan och Statskontoret får även ta över Vervas ansvar för kompetensförsörjningen i staten.
Statskontoret får sammanlagt 27 miljoner kronor i extra anslag och den nya Förvaltningsdelegationen får ett anslag på 14 miljoner kronor.






















































Bra - (Right!) 2008-03-10 12:58
Hehe - (Jan Lind) 2008-03-10 12:54
...och de nominerade är? - (hurricane) 2008-03-10 12:56
...och de nominerade är? - (Thore Carlsson) 2008-03-10 13:13
Bilden - (Filidutt) 2008-03-10 13:14
Bilden - (Stefan.) 2008-03-10 13:52
E-tsar eller president muttad - (Izink) 2008-03-10 14:52
Vad var det för fel på Verva? - (technomart) 2008-03-10 15:24