Datorer och annan IT-utrustning är minst lika stora miljöbovar som flyget, hävdar TCO Development i en ny rapport. Rapporten som fått titeln ”Det dolda miljöhotet” presenterades i onsdags.

Miljöbelastningen har ökat avsevärt de senaste åren i och med att IT-utrustning som datorer, skärmar och skrivare allt oftare står på utan att användas, vilket förbrukar mer energi och därmed även ställer till det för miljön.

Om varje dator i de svenska hushållen står på 200 timmar i onödan på ett år, skapas ett utsläpp på 48 miljoner kilogram koldioxid, skriver TCO i sin rapport. Det motsvarar 6300 varv runt jorden med en bil. Sett till hela världen står bildskärmarna ensamma för 53 miljoner ton koldioxid, det vill säga en energiförbrukning motsvarande hela Sveriges elkonsumtion.

– Eftersom datorer inte har skorsten eller avloppsrör tror många att de inte påverkar miljön, men så är det inte, säger rapportförfattaren Håkan Nordin till SvD.se.

Att problemet ökat de senaste åren beror på tre saker menar man. Antalet aktiva produkter ökar och den globala försäljningen fortsätter bara att stiga. Samtidigt blir datorerna kraftigare och därmed även mer energikrävande.

Men den kanske största boven i dramat och det enklaste problemet att åtgärda är att alldeles för få använder energisparfunktioner eller stänger av utrustningen när den inte behövs. På svenska arbetsplatser står exempelvis datorer i genomsnitt på 1 479 timmar om året – i onödan årligen.

– Det motsvarar att de är på dygnet runt i två månader utan att de används, säger Håkan Nordin, till SvD.

I rapporten betonar han även de potentiella ekonomiska vinsterna. Det kanske inte gör så stor skillnad för det enskilda hushållet men på en större, samhällelig nivå kan skillnaden vara betydande och för stora kommuner och företag med 10 000 datorer finns miljoner att spara varje år.

Läs mer
Alla artiklar om miljö och klimat