Som övriga Linuxkombatanter hittar du de senaste mjukvarorna i Mandrivas mjukvaruarkiv. Mandriva kommer med OpenOffice.org 2.4, Gnome 2.22, KDE 3.5.9 och  KDE 4.0.3 finns också tillgängligt.

I Mandriva 2008.1 Spring Edition har utvecklarna lagt ned energi på att få mobilsynkroniseringen att fungera. Enligt Mandrivas sida fungerar alla enheter som använder sig av Windows Mobile 5/6, Blackberry och ett flertal Nokiaenheter.

En trevlig detalj är att installationen av Mandriva känner av om du har andra Linuxoperativ installerade på din hårddisk och lägger till dom som bootalternativ - precis som du kunnat med Windows.

Mandriva skriver att mjukvaruinstalleraren RPMDrake är snabbare och att operationer som tidigare fick programvaran att frysa nu är fixade.

RPMDrake söker som standard bara bland program som kommer med ett användargränssnitt. På så vis filtreras alla kommandoradsbaserade program och kodbibliotek bort. En trevlig detalj som gör Mandriva mer attraktivt för användare som inte är intresserade av att hacka vid prompten.

Mandriva bjuder på en del nya program. Elisa är ett mediaprogram som liknar Mac OS X "Frontrow". Du använder Elisa för att spela filmer, lyssna på musik och titta på dina bilder.

Awant Window Navigator (AWN) är en OS X-inspirerad docka som du använder för att hålla koll på dina program. Precis som på Macens docka får du en lista över de applikationer du har startade och dockan använder häftiga 3D-effekter från Compiz.

Läs om alla nyheterna på Mandrivas sida.

Läs TechWorld Open Source forumsmedlem plocks recension av Mandriva 2008.1 Spring Edition på hans blogg