Peter Lutteman är konsultbolaget Ateas expert på Microsofts produkter och räknar med att Windows 7 ska dyka upp om 12–18 månader.

– Vi pratar här om relativt små men viktiga förändringar som närmast kan ses som Windows Vista R2. Det handlar om uppstädning av kod för att få ett mindre, snabbare och mer stabilt system. Dessutom kommer en del funktioner som fanns på önskelistan för fem år sedan men som togs bort av olika anledningar, säger Peter Lutteman.

Han räknar dessutom med att det kommande operativsystemet ska få stöd för tekniker som flashbaserade diskar och trådlösa standarder som uwb och snabbare mobilnät.

– Bland de kunder som jag pratat långsiktiga strategier med är det otroligt många som siktar på att ta sig till det jag kallar för Windows Vista R2.

Även Anders Grönlund, marknadschef på Zipper, har god insyn i Microsofts planer.

– Jag förväntar mig att filsystemet winfs ska finnas på plats tillsammans med bättre biosstöd och även delar av SQL. Sedan kan man ju gissa att de passar på att slänga in senaste versioner av Dotnet Framework och Silverlight direkt i operativsystemet, säger Anders Grönlund som tror att Windows 7 ska finnas på plats i november nästa år.

Vad säger Microsoft?
– Jag har tyvärr ingen mer information angående vad Windows 7 kommer att innehålla, säger företagets produktchef, Michael Bohlin.

Hans främsta argument för att byta ut XP är löften om högre säkerhet.
– XP är en bra plattform men konstruerades utifrån förutsättningar som fanns för nästan tio år sedan. Många vill gå över till Windows Vista som bara haft åtta säkerhetsuppdateringar under första året kontra XP som hade över 20, säger han.

– Dessutom har Vista haft 60 procent färre infektioner av skadlig kod och färre infektioner av spionprogram än Windows XP SP2, säger Michael Bohlin.