MSI Wind är en UMPC som förmodligen får Asus att bita på naglarna, och oss att slicka oss runt munnen.
Ifall du är sugen på en liten och billig bärbar dator, men inte känner att ASUS Eee är något för sig, kanske du borde överväga MSIs kommande UMPC Wind?
Wind kommer med en skärm med 1024x768 pixlar (eller 1024x600, uppgifterna går isär) på 8,9 eller 10 tum, Intels Shelton'08-plattform med en Atom-processor på mellan 1 och 1,6 GHz, vanlig hårddisk eller SSD, 1 gigabyte RAM, en batteritid som uppges till hela sju timmar, samt Linux eller Windows som operativsystem.
Priset kommer att hamna på mellan 299 och 699 euro beroende på komponentval. Det finns fortfarande ingen information om när lanseringen sker, men nu har MSI i alla fall släppt ett antal riktigt fräscha bilder, så håll till godo sålänge!
Har ni koll på alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
Det gick inte helt utan gnissel, sjösättandet av Nasdaq OMX:s nya handelssystem i måndags. Men it-chefen Carl-Magnus Hallberg är ändå nöjd. Och lättad.
Dagens fråga
Var hamnar ditt IT-fokus under 2010?
@J_Blom @_TechTalk ställde en fråga. Så svarade jag: Magkänsla är bra att ha, men kanske inget man fattar avgörande beslut på.
@ThomasJakobsson @_TechTalk ställde en fråga. Så svarade jag: Tweeta ditt svar här...
@TimmerMicke @_TechTalk köp macar till hela gänget. Det gjorde vi. Och sparade hur mycket tid som helst i minskat strul. Och nej, jag säljer inte mac.
säkert operativsystem| 2010-02-10 07:11- PC för Alla:
Nice - (Thorkel Brink) 2008-04-28 00:59
Nice - (hasse-kasse) 2008-04-28 01:19
Nice - (Thorkel Brink) 2008-04-28 07:46
Nice - (skrutten84) 2008-04-28 08:40
Pund? - (skrutten84) 2008-04-28 08:46
Euro? - (Jon Kullberg) 2008-04-28 11:42