Den franska mobiloperatören France Telecom bekräftar på torsdagsmorgonen att bolaget lagt ett indikativt, eller informellt, bud på Teliasonera.
Budet är på 63 kronor per aktie och värderar Teliasonera till cirka 280 miljarder kronor.
Om budet går igen har France Telecom för avsikt att notera sina aktier på börserna i Stockholm och Helsingfors.
Med en gemensam årsomsättning på 63 miljarder euro blir France Telecom och Teliasonera världens fjärde största teleoperatör bakom jättar som AT&T, Verizon och NTT.
Det nya bolaget får totalt 237 miljoner kunder varav 168 miljoner mobilkunder och 15 miljoner bredbandskunder.
Än så länge har France Telecom inte beslutat om det presentera ett formellt bud eller inte. Diskussionerna med Telias styrelse och största aktiägarna svenska staten och finska staten blir avgörande.
France Telecom erbjuder Telia Soneras aktieägare en mix bestående av 52 procent kontanter och 48 procent aktier. Varje aktieägare garanteras 63 kronor kontant per aktie för de 500 först inlämnade aktierna.
Mer info kommer


















































hrmm - (allban) 2008-06-05 08:29