Bland annat ska IE8 få ett utbyggt skydd mot skadlig kod. Den ska också få funktioner för att stoppa vissa former av cross-site scripting. Det filter mot nätfiske, phishing, som finns i dagens version 7 av IE har döpts om till SmartScreen Filter. Det filtret ska i version 8 ha kompletterats med en ”svart lista” över webbplatser som är kända för att sprida skadlig kod.

Den svarta listan ska baseras på URL:er och deras rykten. Den ska fungera ihop med andra skydd som baseras på signaturer av skadlig kod, till exempel Microsofts Malicious Software Removal Tool, Windows Defender och Windows Live OneCare.

De data som ska mata SmartScreen-filtret ska bland annat komma från Microsofts samarbetspartner inom säkerhet. Enligt Zdnet är det möjligt att även andra företag används. I dagsläget är dock inte Googles svarta lista med, den som driver en del av skyddet mot skadlig kod i Firefox 3.

Läs mer på ZDnet


Läs även
Webbläsare största hotet mot IT-säkerhet

Många webbläsare dåligt uppdaterade

Firefox 3.0 sopar mattan med motståndet.