Det var till och med så att vindarna vände för det största it-konsultbolaget Tietoenator som under fjolåret strödde vinstvarningar omkring sig. När bolaget rapporterade i somras var det med ett rörelseresultat som ökat med 22 procent till 54,2 miljoner euro. Under andra kvartalet ökade vinsten till 29,6 miljoner euro från 9,9 miljoner euro motsvarande period året innan - en ökning med 200 procent.
– Ja, vi har inte sett till någon nedgång, säger vice vd Åke Plyhm och syftar på de numera dagliga rapporterna om kärvare ekonomiskt klimat.
Men det talas om nedgångar och åtstramningar var och varannan minut – nog måste ni ha känt av något?
– Faktiskt inte, möjligen finns en del frågetecken kring hur det utvecklar sig inom finans- och banksektorn.
Tietoenator har en turbulent tid bakom sig. I våras trodde många att bolaget skulle köpas upp då riskkapitalbolaget Nordic Capital la ett bud på bolaget – detta rann dock ut i sanden. Tieto verkar klara sig utmärkt på egen hand.
Hur förklarar då Åke Plyhm den snabbt förbättrade lönsamheten?
– Det har varit många pilar som har pekat i rätt riktning för vår del. Vi har haft en fortsatt bra tillväxt, och där vi varit svaga tidigare visade vi en positiv utveckling, som inom bank och healthcare. Dessutom har vi haft en del enskilda projektproblem tidigare, som vi inte hade i år. En tredje förklaring är att vårt resultatprogram går bra.
I våras var det många turer runt Nordic Capitals bud på Tietoenator, som dock nobbades till slut - har ni några nya spekulanter?
– De diskussionerna har klingat av. Vi är ett börsföretag så vi är alltid till salu, men vårens diskussioner har klingat av.
Vilka blir höstens viktigaste affärer?
– Det vill jag inte kommentera, det kommer många affärer, avslutar Åke Plyhm.
Det var dock ett bra första halvår för i stort sett samtliga it-konsultbolag. De som stod för de största vinstökningarna var Cybercom som ökade vinsten med över 100 procent. Acando, Addnode och Know IT hade alla vinstökningar på över 50 procent.
HiQ fortsätter vara den mest lönsamma konsulten. Under perioden hade de en rörelsemarginal på 16 procent, även Connecta och Softronic kan stoltsera med höga rörelsemarginaler – 14 procent vardera.
Men trots de fina resultaten så fortsätter börsen värdera ner it-konsultbolagen. Bara Addnode har ökat sitt börsvärde under det senaste året.















Vinn bärbar dator



























Skumt - (Megla) 2008-09-04 17:21
Skumt - (1337) 2008-09-04 17:27
Skumt - (Bit-bot) 2008-09-04 17:48
Jo jo.. - (M30) 2008-09-04 23:21
Konsulter skinnar Sveriges bästa IT företag! - (Uran) 2008-09-05 00:35
Konsulter skinnar Sveriges bästa IT företag! - (Megla) 2008-09-05 06:55