Samma tes kring it-avdelningens förestående död hävdade han för fem år sedan i en artikel i Harvard Business Review, ”IT Doesn’t Matter”, och i en efterföljande bok.
Han argumenterade där för att it visserligen är nödvändigt som produktionsfaktor, men att tekniken är på väg att bli så standardiserad att den inte ger några konkurrensfördelar.
Därför, anser Nicholas Carr, bör vd:n i ett företag sänka ambitionerna på it-området. Han hävdar också att it-chefernas jobb är att göra sig själv onödiga. Det är en utveckling som blir som starkast när infrastrukturen blir så kraftfull att den blir självklar och inte längre kräver något överinseende.
Lite känns det som om Nicholas Carr ropar på vargen. Fem år efter hans första bok står det klart att hans teser då ännu inte har besannats, långt därifrån. It är en avgörande konkurrensfaktor, både för organisationer som affärsutvecklar och som sänker kostnader.
Så hittills har it-avdelningen överlevt Nicholas Carrs teser. Även om man kan propagera för att datormolnen, en teknik för att sprida bearbetningskapacitet och lagring på ett helt annat sätt än vad som tidigare varit möjligt, faktiskt kan utgöra ett hot mot de it-avdelningar som inte kan försvara sin roll.
Men vad säger aktieägarna till de företag som följer Nicholas Carrs råd om han har fel?





















































Något överdrivet - (Nils H) 2008-09-13 17:57