Det kommer allt fler bevis på att företagen ser över sina kostnader rejält. Här i Sverige har exempelvis flera banker infört inköpstopp på flera områden. Planerade it-investeringar skjuts på framtiden. Något som drabbar den tyska affärssystemsjätten SAP som fick se aktien falla med 13 procent efter beskedet att resultatet för årets tredje kvartal blir sämre än förväntat.

Bakom vinstvarningen ligger ett plötsligt fall i orderingången som en direkt följd av den finansiella oron. Det meddelade SAP på måndagen.

Beskedet är extra allvarligt med tanke på att bolag som SAP, Oracle och Microsoft ofta klarar sig bättre än andra genom svåra tider eftersom affärssystem ofta är en funktion som bolag inte kan vara utan oavsett konjunkturstatus.

Enligt SAPs vd Henning Kagermann har SAP upplevt ett stort skifte under de två sista veckorna i september.

- Situation har haft en stor påverkan på vår förmåga att teckna kontrakt. Många kunder skjuter sina it-investeringar på framtiden, särskilt medelstora företag där likvider och finansiering är en stor fråga, sade Kagermann i samband med en telefonkonferens. 

SAP förväntar sig att omsättningen under årets tredje kvartal landar mellan 740 och 750 miljoner euro, en ökning med 4-5 procent jämfört med samma period i fjol.

Analytikerna hade räknat med en ökning på 20 procent till 850-860 miljoner euro.