Nu vill kommissionen säkra konsumenternas köpvilja även under rådande lågkonjunktur med hjälp av ett lagförslag.
– Vi behöver ett skyddsnät med rättigheter som omfattar hela EU, så att konsumenterna får den trygghet de behöver, säger konsumentkommissionären Meglena Kuneva i ett pressmeddelande.
Enligt förslaget ska det bli lag på två veckors ångervecka, i stället för en som är fallet i många europeiska länder. En vara ska dessutom levereras inom 30 dagar, och vid försenade leveranser ska kunden få rätt till viss återbetalning.
Kommissionen hoppas att nya regler ska öka konsumenternas trygghet, och därmed ge e-handelsmarknaden en extra skjuts.
För samtidigt som den totala e-handeln har ökat, har antalet bolag som säljer över nationsgränserna minskat sedan 2006. De nationella köparna blir allt fler, men antalet köpare över gränserna har legat still sen 2006.



















































Harmonisera mera! - (Megla) 2008-10-11 00:52
Harmonisera mera! - (Anakin-S -<|http://SVENSKADYSLEKTIKERFORENINGARISAMARBETE.TK .>-) 2008-10-11 23:03
Harmonisera mera! - (REx Luthor) 2008-10-12 09:43