Morgan Stanley tänker bygga ett datacenter i Skottland som helt och hållet ska få sin energi från tidvattenturbiner. Tanken är att man sedan ska hyra ut kapaciteten till företag med behov av datorkraft, exempelvis Google. Projektet påminner en del om Googles planer att förlägga sina datacenter till havs.

I norra Skottland mellan fastlandet och Orkneyöarna ligger ett sund med mycket gynnsamma förhållanden när det gäller att kunna dra nytta av tidvattnet. Tanken är att placera ett antal tidvattenturbiner i sundet som tillsammans ska driva det datacenter som kommer att byggas strax intill.

I dagsläget har ingen lyckats ta projekt med förnybar energi i någon större skala längre än till konceptstadiet, skriver brittiska tidningen The Guardian. Morgan Stanley har därför en hel del arbete framför sig för att kunna få projektet godkänt. Just att man kopplar turbinerna till ett datacenter sägs dock vara en nyckel till att det här projektet ska kunna genomföras.

Inledningsvis kommer datacentret att använda det fasta elnätet, men allt eftersom turbinerna installeras ska man så småningom helt kunna växla över till ett självförsörjande system.

Turbinerna byggs av Atlantis Resources Corporation från Singapore och kan var och en generera omkring 5-6 megawatt. Den första uppsättningen turbiner ska vara i drift 2011. Totalt kommer datacentret att behöva omkring 150 megawatt när det står klart och hela projektet väntas kosta närmare 300 miljoner pund att genomföra.

Källa: The Guardian UK