Hela Windows 7 inklusive filer som skapas allt eftersom av operativsystemet, det vill säga loggfiler återställningsfiler och temporära filer, kräver inte mer än 8 gigabytes lagringsutrymme. Om man sedan har ytterligare 8 gigabyte så finns det tillräckligt med plats för tillhörande program och filer som lagras av användaren.

I och med detta kan Windows 7 klämmas in på exempelvis ultraportabla datorer som bara har en flashdisk som rymmer 16 gigabyte. Detta berättade Microsofts Leon Braginski under en presentation på Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC).

Huruvida Microsoft kommer att ta fram en strippad version av Windows som är särskilt anpassad för ultraportabla datorer ville Braginski inte avslöja. Han meddelade dock att gränssnittet i alla fall inte kommer att justeras för de ultraportabla datorernas små skärmar.

Källa: Computerworld