Wordpress 2.7 ger en helt klart futuristisk känsla. Det märks att utvecklarna ansträngt sig för att dra nytta av de möjligheter AJAX och funktioner som dra-och-släpp ger.
I Wordpress 2.7 kan en mängd layoutmässiga förändringar göras via det administrativa gränssnittet. Du ska alltså inte längre behöva gå in i några stilmallar och ändra.
Det är andra större förändringen av gränssnittet i Wordpress bara det här året - en förändring som varit nödvändig för att lägga fundamentet till framtida versioner av Wordpress hävdar utvecklarna.
Äldre versioner av Wordpress har skeppats med gammal, svårhanterlig kod som nu är bortstädad.
Wordpress 2.7 blir också sista versionen du behöver ominstallera manuellt. När det väl blir dags för Wordpress 2.8, 2.9 och kommande 3.0 så ska Wordpress själv hantera den uppdateringen - enligt den princip du hittar i de flesta Linuxdistributioner.
På Wordpress.org hittar du en kortfilm som visar upp många av de nyheter du stiftar bekantskap med i Wordpress 2.7.
Mjukvaran hittar du på projektets officiella hemsida.




















































På svenska... - (Da^MsT) 2008-12-12 15:21