En svenskutvecklad tjänst ska göra det enklare för företag att testa hur mycket den egna webbplatsen klarar av. Loadimpact, som tjänsten kallas, säljer lasttester som en automatiserad tjänst. Vem som helst kan via ett webbgränssnitt beställa ett lasttest av den egna webbplatsen.
Mjukvara för lasttester är i sig ingenting nytt. Det som gör Loadimpact annorlunda är att det inte kräver att användaren installerar någon egen mjukvara eller hårdvara. De simulerade besöken sker från två datacenter i Stockholm och Chicago. I framtiden ska nätverket byggas ut, berättar Ragnar Lönn, vd på Gatorhole som ligger bakom produkten.
– Oftast ligger felet i dåligt optimerad kod, snarare än att hårdvara eller bandbredd inte räcker till, säger han.
Som mest kan Loadimpact simulera 5 000 användare som varje sekund pepprar webbplatsen med besök. Det utesluter de allra största webbplatserna som måste kunna hantera större datamängder än så, men Ragnar Lönn hoppas kunna nå de företag som i dag inte tycker att det är värt att investera i teknik för hundratusentals kronor för att testa webbplatsen.
Med kraft att sänka relativt robusta system finns en uppenbar risk för att ett verktyg som Loadimpact ska missbrukas genom att överbelastningsattacker riktas mot sajter som inte har beställt det. I sin enklaste form är tjänsten gratis – och kräver inget godkännande från sajtägaren. Men då rör det sig om mindre tester med upp till 50 användare, för större trafikströmmar måste en speciell fil placeras på servern som fungerar som ett godkännande för Loadimpact.
– Vi kommer att fortsätta arbeta med fler säkerhetsspärrar. Redan nu sätter den stopp om någon försöker rikta testet mot en webbplats för många gånger, säger Ragnar Lönn.


















































Adresssen - (MCE) 2009-01-26 16:13
Flera open sourceverktyg - (Bud Tucker) 2009-01-26 16:52
Man behöver inte installera ngt på sin server - (Marcus0001) 2009-01-26 17:24
Men hallå - (micsjo) 2009-01-26 20:09
Men hallå - (Anders Johansson) 2009-01-26 22:18
Certifikat - (Barbapappa) 2009-01-27 00:55
Marknadsföring - (micsjo) 2009-01-28 02:04
Kommentarer från Load Impact - (rlonn) 2009-01-28 15:29