Sekab importerar etanol från Brasilien och planerar inför etanolproduktion i Tanzania. Förra året gick Sekab ut med att vara den först svenska leverantören av verifierat hållbat etanol, etanol som producerats med såväl ekologisk hänsyn som under goda arbetsförhållanden på plantagerna.

Men Sekabs har fått kritik för sitt påstående, först från en norsk och flera tanzaniska forskare och nu från SwedWatch, som på uppdrag av Naturskyddsföreningen, Svenska kyrkan och Latinamerikagrupperna har granskat etanolimporten till Sverige.
Rapporten pekar på problem för Sekab både i Tanzania och i Brasilien.

Arbetsförhållandena på plantagen i Brasilien är för hårda. Dessutom är det problematiskt att SwedWatch inte fick göra intervjuer med arbetarna på plats.
– För att Sekab hållbarhetskriterier ska bli trovärdiga måste företaget ställa tydliga krav på sina leverantörer om öppenhet, säger Francisco Contreras, ordförande för Latinamerikagrupperna.

Kring satsningen i Tanzania
finns också problem med bland annat öppenheten:
– När företaget inte lämnar ut information försvåras dialogen med lokala aktörer. Uppgifterna om hur lokalbefolkningen påverkas går isär och valet av plats för odlingarna kan visa sig vara problematisk ur miljösynpunkt. Det finns risk för att Sekabs planer på att använda 200 000 hektar för odlingar och etanolproduktion kommer att påverka lokalbefolkningen, djur- och växtliv och vattenflöden negativt, säger Erik Lysén, Svenska kyrkans internationella policychef.


Sekab har bemött den tidigare kritiken i en debattartikel, läs:  Forskarna har fel om etanol i Tanzania

Läs om den tidigare kritiken

Läs SwedWatch rapport