
Nej, någon form av verklig pengarna tillbaka-garanti och en rimligt kort bindnings- och uppsägningstid borde vara helt självklart, om inte annat så av ren självbevarelsedrift. Ett seriöst webbhotell har allt att vinna på generösa och glasklara avtalsvillkor.
Inget webbhotell erbjuder pengarna tillbaka på domänavgiften. Det är förståeligt då webbhotellet i sin tur köper domännamnet från exempelvis .SE, och alltså har en reell kostnad att täcka. Desto fulare är det då att skylta med pengarna tillbaka-garanti om den förutom domänavgiften inte heller omfattar start- eller registreringsavgifter, som i vissa fall kan uppgå till betydande del av det totala priset.
Binero och Surftown har helt avskaffat begreppen bindningstid och uppsägningstid. Det gillar vi. Levonline lovar pengarna tillbaka om vi efter att ha provat deras tjänster i upp till 90 dagar inte är nöjda. Det är också schysst. Internet.se kör en lite mer godtycklig stil: vi blir utan vidare erbjudna 30 dagars öppet köp när vi ringer Internet.se i egenskap av intresserad kund, jämfört med den 14 dagars ångerrätt som gäller vid beställning på hemsidan. Vi vet inte om vi ska tolka det som kundvänlig flexibilitet eller en mild grad av positiv särbehandling.
Tummen upp:
Binero och Surftown
Tummen ner:
Active 24, FS Data, Loopia, Internet.se och Telia
Denna vecka presenterar vi vinnarna och förlorarna i Internetworlds årliga test av de största svenska webbhotellen. Detta var den sista tävlingsronden. Imorgon presenterar vi vinnaren som vi utser till Sveriges Bästa webbhotell 2009. Håll andan! Dessutom publicerar vi massor av ytterligare fakta om testet för dig som vill grotta ner dig ordentligt.



















































one.com's avtal.. - (FranklyMe) 2009-02-19 14:22
Crystone - (Joakim Friberg) 2009-02-19 14:29
Uniweb.se - (RizzMa) 2009-02-19 16:34