Snyggingen har blivit snabb

Ingen tvekan om saken. Apple gör fortfarande den smärtaste och snyggaste datorn i världen. 20 millimeter hög är den nästan centimetern tunnare än konkurrenterna.

Macbook Air har fått sig ett litet ansiktslyft på utsidan, med ett nytt stabilare men fortfarande lätt chassi, och ett ännu större lyft på insidan. Prestandan var inte något vidare i de första modellerna, men här har Apple tryckt in en utmärkt lågvoltsprocessor och Nvidias snabba integrerade grafikkort Geforce 9400M, viket ger datorn en rejäl skjuts i prestanda. Du får bra spel- och medieprestanda, och den är hyfsat snabb för kontorsjobb. En långsam hårddisk drar dock ned systemet en aning.

Smart skärm och musplatta
På plussidan hamnar en mycket bra led-belyst skärm och den smarta musplattan, som i Mac OS X kan hantera flera fingrar samtidigt. Men även om du väljer att köra Windows är den extra stora musplattan väldigt bekväm.

Macbook Airs stora nackdel är och tycks förbli att Apple struntar i externa portar. Många lever i dag sitt liv på en usb-pinne, och alla tillbehör i hemmet, från skrivare till kamera, ansluts den vägen. Ett par usb-portar till, en minneskortsläsare och en vanlig nätverksport hade inte skadat.

Macbook Air har heller ingen dvd-spelare, eller någon bländande batteritid. Under fyra timmar i strömslukande Windows Vista, och fem timmar i det mer energieffektiva Mac OS.

Betyg: (8 av 10)



Lyxigt med läder

Hos Asus lyxdator U2E är det läderytor, borstad metall och kromade detaljer som gäller. Resultatet är en dator som ser ut som en grymt dyr filofax. Det här är testets långsammaste dator och också den med minst skärm, bara elva tum.

Processorn är en så kallad Ultra Low Voltage-processor på 1,06 gigahertz, och grafikkretsen en Intel GMA X3100. Den duger till fönsterhantering och enklare media, men kan komma till korta om man pressar den för hårt. Bra är dock att Asus tryckt in tre gigabyte minne, det lättar upp en hel del.

Lägre prestanda märks knappt
Den lite lägre prestandan är inget du märker av förutom när datorn jobbar intensivt, som vid en viruskoll eller när du startar den. Trögt går det också om du försöker dig på tyngre media, som hårt komprimerad film i hög upplösning. Av någon anledning stannar PC Mark på ett visst ställe i prestandatestet, men de mätningar som vi kan genomföra visar tydligt på datorns allmänna nivå.

Skärmen är fullt användbar trots de små måtten. Bra bildåtergivning och färger, men färre pixlar än konkurrenterna och inte lika ljusstark. Vi ger också Asus extra plus för att de byggt in en hdmi-utgång, det är friskt vågat på en sådan här pass prestandasvag maskin.

U2E är bäst lämpad för dig som vill stila med en fräck lyxdator på affärsmötet men tycker att Macbook Air är för banalt.

Betyg: (7 av 10)



Tjock och lätt – på samma gång

Fujitsu Siemens Lifebbok P8020 är testets lättaste dator med sina 1,33 kilo. Samtidigt är den klart tjockast. 40 millimeter är centimetern mer än de flesta andra, och faktiskt dubbelt så högt som Macbook Air. Inte heller på bredden eller djupet hör den till de mindre. Det innebär rätt mycket luft under skalet.

Hela konstruktionen, hölje liksom detaljer som knappar och luckor, känns också lite billigt plastig för den här typen av dyrare dator. Så P8020 är inte helt optimal för en kompakt packning. Däremot får Fujitsu-Siemens en eloge för den utmärkt kompakta och lätta laddaren.

Tappar aldrig tempo
Bortser du från storleken har du här en alldeles utmärkt lättviktsdator, med de flesta funktioner du kan tänkas behöva.

Under skalet sitter en 1,4 gigahertz Core 2 duo, och ett grafikkort av typen GMA X4500HD. Kombinationen av dessa ger dig en dator som inte direkt har bländande prestanda, men som heller aldrig upplevs som trött vid vanligt kontorsarbete eller mediahanterting. Skärmen har modern led-belysning vilket ger utmärkt ljusstyrka, även om den kan få problem med blänk om du jobbar i solljus.

Här finns också en inbyggd 3g-enhet, så du kan sticka in ditt sim-kort för mobilt bredband i en öppning bakom batteriet, och surfa vart du vill. Det enda vi egentligen saknar är en något mer kraftfull processor, samt kanske en esata-anslutning.

Betyg: (8 av 10)



Stadig som ett kassaskåp

HP Elitebook 2530p ger en viss känsla av kassavalv. Den har ett massivt metallock och en betryggande klickkänsla i lås­mekanismen när du stänger skärmen. Skalet är i stabil hårdplast som känns stadig nog att använda som tillhygge.
Därför är det kul att den trots detta väger så pass lite som den gör. Med den mindre varianten av batteri kryper vikten ned till exakt 1,5 kilo. Det går också att välja bort dvd-enheten, och då blir datorn ytterligare något drygt hekto lättare.

Köp till starkare batteri
Tyvärr innebär det lilla batteriet också att batteritiden blir lidande. Vi får ut en timme och tre kvart ur datorn om vi pressar den hårt och jobbar med full ljusstyrka på skärmen. Vid sparsam användning och ljussvag skärm kommer vi som mest upp i knappt fem timmar.

En annan orsak är att det här är en förhållandevis snabb dator, vars processor drar mer ström. Processorn är en Core 2 duo L9400 med 1,86 gigahertz klockfrekvens. Det är den snabbaste i testet, och vi får också ett av testets bästa resultat i prestandamätningarna.

För övrigt har datorn en bra om än lite dämpad skärm. En extra bonus är att det finns både vanlig musplatta och styrknopp mitt i tangentbordet för dig som föredrar det. Denna silverglänsande dator är både snygg nog för möten på jobbet och tålig nog för ryggsäcken. Men investera i ett rejält batteri, även om det väger extra.

Betyg: (8 av 10)



Ssd-disken ger topprestanda


Lenovo X300 släpptes förra våren, marknadsförd som det seriösa alternativet till Apples Macbook Air. Här var en ”riktig” dator, med dvd, usb- och nätverksportar och så vidare, men som fortfarande var extremt tunn och lätt att bära runt. Det stämmer fortfarande, även om X300 nu har fått sällskap i den nischen av andra.

Den är näst tunnast efter Macbook Air, men har halkat efter lite på viktfronten. 1,5 kilo är i överkant i detta startfält. Här finns dock det mesta du behöver hos en bärbar dator. En pigg processor och bra grafikkort gör att datorn klarar av det mesta av vardagligt användande utan att protestera.

Stor arbetskapacitet
Det som verkligen hjälper X300 på traven är hårddisken, som är en solid state-disk på 64 gigabyte. Den hör inte till de allra snabbaste ssd-diskarna, men den gör ändå sitt till för att snabba upp hanteringen av väldigt många saker i Windows Vista.

Andra bra saker med denna dator är den extra stora skärmen på 13 tum och 1440 x 990 pixlar, samt att Lenovo i denna version av datorn har byggt in 3g-modem för trådlöst bredband. Lenovo får också plus i kanten för en mycket låg volym på fläktar och annat ljud.

En sak som förvånar är att datorn inte har någon kortläsare. Datorn har inte heller någon vidare batteritid. Drygt en och en halv timme i full fart är inte bra. I strömsnålt läge lyckas Lenovo sträcka ut kapaciteten till fem och en halv timme. Fortfarande ingen bländande batteritid, men mer godkänt.

Betyg: (7 av 10)



Samsung har ett dunderbatteri

Samsung x360 är den dator som är tänkt att bli biljetten in i svenska köpares medvetande. Det kan fungera, för det här är en superlätt 13-tummare med elegant design och många goda egenskaper. Hårdvarumässigt är den inte imponerande, men visar ändå upp riktigt goda resultat i prestandamätningarna.

  Det som irriterar är de blanka, svarta plastytorna ocm gör datorn till en magnet för flottiga fingeravtryck. Så ha en putsduk redo. Vid enstaka tillfällen kan också datorns fläktar gå upp i ett varvtalsläge som har en mycket irriterande ton, men det sker mycket sällan.

Skärm med bra kontrast
 X360-datorns två bästa egenskaper är skärmen och batteriet. Skärmen är utmärkt ljusstark med led-belysning, som även i dämpat läge ger en kontrastrik och bra bild. Det går därmed att ställa ned ljusstyrkan till nästan noll och fortfarande jobba bekvämt, åtminstone inomhus. Det andra är som sagt batteriet. X360 har en driftstid på över åtta och en halv timme. Imponerande!

Betyg: (8 av 10)



Toshibas tuffa maratonlöpare

A600 är en ny, ultralätt dator från Toshiba med många goda egenskaper och väldigt få nackdelar. Det är en smart och funktionsrik dator med goda kontorsprestanda och elegant formgivning. Det är en dator som gjord för att använda hela dagen på ett bättre kafé. Den har nämligen, liksom Samsung X360, en alldeles lysande batteritid.

Med skärmen ställd på 40 procents ljusstyrka och med en datoranvändning som motsvarar att skriva i Word eller jobba i Excel, kan du jobba i över åtta timmar. Dessutom har A600 inbyggt 3g-modem, så du kan utan problem sitta och surfa i timmar.

Tangentbordet enda felet
Prestandamässigt står sig A600 bra. 1,4 gigahertz Core 2 duo-processor och grafikkortet GMA 4500MHD ger datorn all fart den kan tänkas behöva, så länge du inte får för dig spela spel eller något liknande som ingen av dessa datorer är byggd för. 

Är det något vi ska klaga på så är det tangentbordet. Det är lite väl plastigt och ger ett billigt intryck jämfört med andra datorer i denna prisklass, och dessutom har Toshiba gjort det lite väl kompakt, så att det är lätt att ta miste på piltangenter, skift och ett och annat tecken. Följden blir att det tar ett tag att vänja sig för dig som är van vid att jobba snabbt.

Betyg: (9 av 10)


Snabba fakta om datorerna (pdf)


Datorernas testvärden (pdf)