"Verkligheten är numera långt ifrån en lek", säger EU-kommissionären Viviane Reding om it-attackerna.
"Verkligheten är numera långt ifrån en lek", säger EU-kommissionären Viviane Reding om it-attackerna.
Viviane Reding anklagar EU-staterna för att strunta i att vidta motåtgärder mot attacker. En av anledningarna är det som skett i Estland, Litauen och Georgien under senare år.

EU-kommissionären räknar med att det är mellan 10 och 20 procents risk att liknande attacker sker inom EU under de kommande tio åren. Ett månadslångt avbrott i Europa eller USA kan betyda förluster på uppemot 150 miljarder euro, säger hon.

– Cyberattacker har både blivit ett verktyg för organiserade kriminella och för militärer. Verkligheten är numera långt ifrån en lek eller ett utslag av allmänt intresse och nyfikenhet, säger hon till IDG News.

Hon anser därför att de 27 medlemsstaterna bör agera för att se till att EUs kommunikationsnätverk är väl skyddat. En gemensam säkerhetschef skulle kunna agera både mot upptäckta och identifierade attacker och genomförda sådana.

– Vi pratar om en övergripande cyberpolis som leder styrkorna i hela Europa och som utvecklar taktiska planer för att se till att EUs nätverk är säkrade. Jag ska arbeta för att en sådan funktion etableras så snart som möjligt, säger hon.

EU har en myndighet som arbetar med säkerhetsfrågor, Enisa, men den arbetar främst med att dela information mellan nationella säkerhetsorgan.

– Vi har inga omedelbara planer på att utöka dess roll till att inkludera koordination av svar på attacker, säger hon.

Uttalandena sker samtidigt som EUs myndigheter påbörjar en tvådagarskonferens för att hitta gemensamma vägar att hantera cyberattacker.