Xhtml uppstod som en xml-baserad version av html och har utvecklats i flera versioner av W3C, World wide web consortium. Den nya version 2 skulle bland annat innehålla stöd för mobila system och översättningar, skriver IDG News.

Arbetsgruppen som arbetar på xhtml 2 har mandat till slutet av året men kommer inte att förnyas. Resurserna flyttas istället över till nya html 5, som väntas bli en stor och viktig uppdatering av språket.

– Det beror på marknadens efterfrågan, säger Olle Olsson på svenska W3C-kontoret.

Robert Nyman, gränssnittsarkitekt på Valtech, är inte förvånad över beslutet. Det har diskuterats ett tag och alla de stora webbläsarna har börjat stödja html 5.

– Det är pragmatiskt i slutändan, om ingen använder det kommer det inte att fungera, säger Robert Nyman.

Han ser det som positivt att bara en standard blir kvar, men samtidigt minskar det konkurrensen.

– Xhtml 2 hade en del bra grejer som html 5 saknar och vice versa. Men den stora bristen var att xhtml 2 inte var bakåtkompatibelt.

Xhml 2 hade kunnat hitta sin nisch inom den semantiska webben, eftersom att det går att märka upp saker bättre, anser Robert Nyman.

I slutet av 90-talet sågs xml som webbens framtid och arbetet med xhtml startade. Men många stannade kvar vid html och det utvecklades vidare utanför W3Cs kontroll av gruppen Web hypertext application technology working group.

I dag tas html 5 fram gemensamt av de båda organisationerna, och marknaden för xhtml 2 bedöms vara liten.