Windowsvinsten sjönk till 2,17 miljarder dollar, eller 16,2 miljarder kronor. En stor anledning är att kunderna har valt bort de dyrare versionerna som Premium, Ultimate och Enterprise.

Microsofts ekonomichef Chris Liddell menar att det beror på två saker: För det första så minskade leveranserna av vanliga pc-maskiner med mellan 16 och 18 procent. Detta tapp togs delvis igen av ökade netbookleveranser, vilket gjorde att den globala pc-marknaden föll med mellan 5 och 7 procent.

Microsofts problem är att en netbook vanligen levereras med Windows XP, vilket ger företaget mindre intäkter än Vista.

Den andra orsaken är att företag har avvaktat med sina pc-inköp, vilket bland annat Dells dåliga resultat visar. Även detta har skadat vinsten, eftersom företagsdatorer nästan alltid levereras med de dyrare varianterna av Vista.

Windows 7, som officiellt blev klart igår, kan innebära "möjligheter till förbättring", säger Chris Liddell under en telefonkonferens på fredagen.

Liddell väntar sig att försäljningen kommer återhämta sig efter lanseringen av Windows 7 i oktober. Intäkterna kommer växa antingen i takt med eller snabbare än pc-marknaden, säger han.

För att Windowsförsäljningen ska gå bättre än pc-försäljningen är det möjligt att Microsoft räknar med att netbookköpare som har lågprestandaversionen av Windows 7 Starter kommer att uppgradera. Men de till synes autentiska priser som har läckt ser ut att kunna vara i det saftigaste laget för många konsumenter.

Computerworld