Eftersom debattörerna är mycket bekymrade över diverse inlåsningar och kostnader och dessutom verkar tro att it-utvecklingen stannade upp på 1990-talet har jag därför tre tips till debattörerna för att lindra deras oro.
Tips 1: Andersson och Feist skriver: ”Microsoft har en dokumenthanteringsprodukt som heter Sharepoint. Om man väljer att använda sig av den så blir man helt inlåst av Microsofts monopolstrategi.”
Mitt tips nummer ett är att närmare studera de interoperabilitetsprinciper som alla Microsofts breda produkter bygger på. De fungerar så här:
A) Stöd för öppna protokoll: Alla protokoll som används för att integrera med våra högvolymsprodukter är fritt tillgängliga för alla utvecklare och kan användas både av kommersiella projekt och projekt inom öppen källkod.
B) Support för standarder och dataportabilitet: Vi har en gedigen process för att säkerställa att alla breda produkter stöder de standarder som våra kunder efterfrågar.
Våra produkter har dessutom som mål att kunna importera/exportera data i så många öppna format som möjligt.
Om ni provar att spara ett dokument i nya Office 2007 kommer ni att upptäcka mer än tio möjliga format, både gamla låsta och nya öppna.
C) Gemensamt samarbete över gränser: Vi kan inte lösa alla interoperabilitetsproblem själva. Vi måste arbeta tillsammans med andra i branschen.
Förutom att aktivt delta i en mängd olika initiativ så har vi initierat ett antal forum för att skapa fungerande interoperabilitet mellan olika plattformar och format. Det ger resultat.
Tips 2: De är också oroade för kundernas kostnader och konstaterar att valet av Microsoft ”blir inte billigt för kunden”.
De väljer dock inte att se alla de kunder som kommit fram till motsatsen.
Det är ett faktum att dålig it kostar pengar genom att skapa begränsningar i verksamheten medan innovativ it sparar pengar genom att öka möjligheterna och bidra till produktiviteten.
Microsoft investerar varje år nästan 50 miljarder i forskning och utveckling med målsättningen att skapa just innovativ it.
Tips nummer två är att lyfta blicken och inte bara se på it som en kostnad.
Tips 3: Mitt sista tips: om ni verkligen anser att informationen i Sharepoint ”inte går att exportera till andra program” är ni hjärtligt välkomna hit till oss så ska vi visa er hur man gör. Det går nämligen utmärkt.




















































Snack, snack, snack! - (_malloc_) 2009-09-17 19:09
... - (jahknee) 2009-09-17 22:02
Snack, snack, snack! - (jahknee) 2009-09-17 22:03
Snack, snack, snack! - (Capital) 2009-09-17 23:19
dom nya - (Mellin) 2009-09-18 03:13
Microsoft hämmar IT utvecklingen. - (Hermelin_PS3) 2009-09-18 08:13
dom nya - (Vimp) 2009-09-18 08:29