KANALENIBM gör ett nytt försök på den svenska småföretagsmarknaden. Idag jobbar ett 60-tal personer uteslutande på området. "Skillnaden den här gången är att det faktiskt sätts resurser bakom", säger marknadschefen Michael Gorringe.
Vid årsskiftet drog IBM igång en satsning riktad mot den svenska smb-marknaden, alltså små- och medelstora företag. Nu börjar det klarna kring vad satsningen innebär för både den egna organisationen och partnerföretagen.
Det är inte första gången jätten säger sig se potentialen i den marknaden, men den här gången ska det, enligt IBM själva, vara annorlunda.
– Generellt sett har IBM alltid sett på smb som den marknad med störst potential. Skillnaden den här gången är att det faktiskt sätts resurser bakom, säger Michael Gorringe, marknadschef mot smb-marknaden på svenska IBM.
Bolaget har rekryterat löpande på området. I dag jobbar ungefär 60 personer uteslutande mot småföretagsmarknaden, varav ungefär 30 har kundansvar och 30 en mer produktorienterad roll.
– Idén är att vi ska attrahera fler partners att jobba med IBM. Tidigare har det varit ganska kortsiktiga satsningar och det har inte blivit något av det. Den här satsningen är långsiktig och nu finns det resurser till den på ett annat sätt, säger Stanley Ekberg, försäljningschef mot smb-marknaden.
Satsningen i Sverige bygger på IBMs globala strategi att hitta nya tillväxtmarknader.
Har satsningen gett något resultat hittills? – Vi har haft en positiv tillväxt och det jag kan säga är att vi tillsammans med våra partners har vuxit mer än marknaden under 2009.
Hur många nya partners har ni fått? – Det uttalade målet vi har är att 100 procent av det vi säljer ska gå via partners, men vi mäter inte antalet partners på det sättet. Vi jobbar aktivt med ett antal partners sedan tidigare, men vi tittar även på nya lösningar. Det finns många potentiella partners därute.
Stanley Ekberg säger att IBM siktar på att klä sina produkter så att de passar ett medelstort företags profil. Ett exempel på en typisk smb-produkt som företaget tillhandahåller är lösningar för kassasystem som behövs för att uppfylla Skatteverkets nya krav.
– Varje butik ner till minsta hårfrisör ska ha en produktlinje för kassasystem. Där lanserar vi nu en webbtjänst där företag kan få förslag på en lösning som löser deras problem.
Frågan om vilka huvudkonkurrenter bolaget ser på den ”nya marknaden” besvaras på sedvanligt IBM-manér:
– Vi uttalar oss inte om konkurrenter, men vi konkurrerar väl i stort sett med alla. Beroende på vad kunden behöver så kan vi leverera hela spektrat med både hårda och mjuka produkter. säger Stanley Ekberg.
Michael Gorringe, marknadsansvarig för satsningen, säger att det handlar mycket om att visa sig aktiva på marknadssidan.
– Vi har velat visa att vi är här och att vi är beredda att satsa lokalt, så nu har vi gjort ett antal olika aktiviteter, säger han och pekar på allt från radioreklam och filmpremiärer till att samla potentiella kunder och partners på Gröna Lund.
– Vi vill att våra lokala partners vidgar vyerna i sitt arbete med oss. Det är någonting vi varit duktiga på med större företag, att skapa en relation, fortsätter han.
Har ni koll på alla licensvillkor för de program ert företag använder? I så fall grattis, för här finns pengar att tjäna! Hur man gör berättar vi i det här kompendiet om licenshantering.
Kostnadsfri beställning, ladda hem pdf!
I takt med att användarna blir allt mobilare och att de får fler och fler sätt att koppla sig till företagets nätverk blir det också svårare att administrera it-miljön. Ett sätt att lösa problemen och öka användarnas produktivitet är att använda mobil Wan-optimering. Läs mer här om hur tre företag använt mobil WAN-optimering. Ladda hem pdf!
Att erbjuda självbetjäning är ett effektivt sätt att skapa direkt ekonomisk nytta i företaget, genom ekonomiska besparingar i bemannad support - men även indirekt, genom att öka servicenivån till användarna. Ta del av detta whitepaper för 7 konkreta steg, från strategi via kommunikation och rutiner till mätbarhet. Ladda hem pdf!
ÅF-RESAN När världsekonomin går på knäna står Computime stadigt. För den lilla systemintegratören i Billdal, två mil söder om Göteborg, var 2009 det bästa året någonsin.
SäkerhetIkväll släpps Microsofts uppdatering - och den tangerar ett rekord. "Det är en normal uppdatering, den är bara större än vanligt", säger teknikchefen.