Sonicwalls Email Security är utvecklad för att skydda mot hot som virusattacker och skräppost via mejlen. Den senaste utgåvan, som nu är uppe i version 7.2, riktar sig till både små och stora företag och har bland annat uppgraderats med en teknik kallad advanced reputation managment (arm). Tekniken ska ge ett extra bra skydd mot skräpputskick som kommer från flera olika ip-adresser, något som är vanligt när datorer som ingår i botnät används för utskicken.

Utöver speciellt ryktesskydd, har produkten också fått ökad skalbarhet jämfört med sina tidigare versioner. Genom vad Sonicwall kallar mail transfer agent-arkitektur finns nu stöd för att hantera upp till 10 000 samtidiga anslutningar. Även sökfunktionen har enligt företaget fått bättre prestanda, och ska nu klara av att söka igenom över en miljon meddelanden per sekund.

Annat nytt på säkerhetssidan är stöd för integration med Syslog, Windows Event Viewer och Sonicwalls eget Global Management System.

Sonicwall Email Security finns tillgänglig nu som hårdvara, Windows Server-programvara, som molnbaserad lösning samt också som hybridmolnlösning för produktserierna TZ, NSA och E-Class NSA.