Att på det här sättet gå ut på internet för att söka efter ett företag är numera självklart, oavsett om det handlar om cykelverkstäder, klädbutiker, hantverkare, fiskrökerier – eller något helt annat.
En företagare som inte finns på nätet är osynlig för många blivande kunder, och det betyder förstås förlorade inkomster.
Kostar några hundralappar
För den som startar eller driver eget företag är det med andra ord inte längre tillräckligt att bara ha ett telefonabonnemang och en postadress. En egen sajt är också ett måste.
Många tror att vägen ut på internet behöver vara krånglig och kostsam, men så är det inte. Några hundralappar per år och någon timmes jobb egentligen allt du behöver satsa.
Det smarta är att du inte behöver skaffa dig någon dyr serverdator för att komma i gång. Allt som har med tekniken att göra sköter ett externt webbhotell om. Det här är ett företag som har specialiserat sig på att ta hand om andra människors sajter och mejl. Din sajt ligger alltså i säkert förvar i en serverhall hos webbhotellet, och deras tekniker ser till att din sajt alltid är tillgänglig.
Låt webbyrån göra jobbet
Att skaffa en egen hemsida är med andra ord allt annat än krångligt, men innan du gör det bör du fundera igenom ambitionsnivå och hur mycket tid du är beredd att lägga ned.
Ska du ha en avancerad sajt med shoppingmöjligheter, multimedia och en massa interaktiva funktioner – ja då kanske du inte ska göra jobbet själv. För dig finns det många så kallade webbyråer. De kan skapa en hemsida från grunden, se till att den kommer ut på webben och sköta driften.
Det här är förstås den lösning som tar minst tid, men den kostar å andra sidan en del. En vanlig enkel sajt går som regel på 10 000-
15 000 kronor, och ju fler speciallösningar du vill ha desto dyrare blir det.
För det lilla företaget är det här en onödig kostnad, och i den här artikelserien visar vi hur enkelt du som småföretagare kommer ut på nätet utan att ta hjälp av någon webbyrå.
Skapar direkt i webbläsaren
I den här delen av guiden koncentrerar vi oss på den enklaste lösningen, nämligen att använda webbhotellens så kallade sidbyggartjänst. I stället för att installera ett speciellt program skapar du din hemsida direkt i webbläsaren. Du kan välja på ett antal färdiga standardmallar och behöver bara fylla i just din information.
Det här är en bra lösning för dig som vill ha en enkel sajt utan att lägga ned en massa jobb. Det är dessutom en billig lösning som inte behöver kosta mer än några hundralappar per år.
Är du däremot road av layout och vill ha större frihet kan du skaffa sig ett speciellt sidbyggarprogram. Det tittar vi vidare på i nästa del av skolan som kommer ut i slutet av veckan. I den tredje delen av artikelserien, som kommer ut nästa vecka, fokuserar vi på hur du gör för att få kunderna att hitta din sida – och vi tipsar om hur du kan tjäna pengar på den.




















































Bre webbyrå i Stockholm - (marketingMartin) 2010-01-15 16:58
Bra webbyrå i Stockholm - (marketingMartin) 2010-01-15 16:54
under 10.000 - (webbNisse) 2010-02-24 15:32