företaget har fått chansen att försvara köpet av Sun. Företagets senaste löfte om att säkerställa konkurrensen på databaser har gjort
EU-kommissionen mer positivt till att godkänna förvärvet.
Diskussionerna har ägt rum under helgen för att se till att affären inte
skadar konkurrensen på öppen källkodsdatabaser, där Sun är en stor aktör med databasen MySQL.
Oracle har enligt ett uttalande från EU-kommissionen gått med på "en rad åtgärder för kunder, utvecklare och användare av MySQL".
Kommissionen meddelar att dessa kommer att spela in i ett framtida beslut om affären, vilket tolkas som att ett godkännande av affären kommer närmare.
Oracle har hittills inte kommenterat EU-kommissionens uttalanden.
För några veckor sedan gick EU-kommissionen ut med hård kritik mot förvärvet som gick ut på att uppköpet kan försämra konkurrensen på databaser.
EU-kommisionen måste diskutera saken med konkurrensmyndigheter från EUs 27 medlemsstater innan den fäller något avgörande. Det sker tidigast under första halvan av januari, och sedan den 27 januari.





















































