Drygt sex år har gått sedan Microsoft Dynamics gjorde entré i affärssystemsvärlden. Fortfarande är avtrycket på den svenska marknaden litet.
Av allt att döma väntar nu en tydlig kursändring för att få rätsida på försäljningen.
– Jag tror på en tydligare bransch- och storleksindelning än vad Microsoft har haft så här långt. Man ska uppmuntra initiativ där partnern vill bli bäst i sin bransch, i stället för sådana som satsar på att vara allmängiltiga och går på hela marknaden, säger Nicolas Ehrling.
Det signalerar ett avsteg från Microsofts nuvarande strategi. Jätten har tidigare fokuserat på att knyta till sig stora och breda konsultbolag, exempelvis Logica och Accenture. Nicolas Ehrling vill i stället lägga mer krut på partner i mellanklassen, med tydlig expertkunskap inom särskilda kundgrupper.
– Microsoft har spretat en hel del vad gäller valen av partner. Man har knutit till sig de absolut största konsulterna och en mängd mindre bolag, säger Nicolas Ehrling.
– Däremot har man ganska dålig spridning i mittenskiktet. Nu handlar det om att reda upp i partnernätet och vara tydligare med vem som jobbar med vilka produkter och hur det går till.
Att det gått trögare än planerat för Dynamics att etablera sig i Sverige är de flesta branschbedömare överens om.
Nicolas Ehrling tror att bristande lokalkännedom är den stora bakomliggande orsaken:
– Som land betraktat är Sverige oerhört framgångsrikt inom affärssystem. Vi har utvecklat en handfull egna lösningar som nått internationell framgång. Det är vi nästan ensamma om, säger Nicolas Ehrling.
– Att komma in som internationell aktör och försöka etablera sig på en sån marknad är svårt. Där kan man säga att jag har en kompetens som passar in, att hitta ett bättre sätt att angripa den svenska marknaden. Min avsikt är att Microsoft ska växa i Sverige och det ska ske på bekostnad av andra aktörer.
I skottlinjen står framförallt de svenska affärssystemsleverantörerna, till exempel Jeeves och Intentia (numera en del av Lawson).
– Jag kan se segment i marknaden där jag absolut tycker det borde gå bättre för Microsoft. För oss handlar det om att ta kunder som redan sitter på andra affärssystem. De mest mogna systemen är de som byts ut, då handlar det om installationer framförallt av Lawson, Jeeves och Intentia, säger Nicolas Ehrling.





















































