Mycket pekar i den riktningen. FRA-debatten uppstod bland bloggarna och det var den som sedan lade grunden till Piratpartiets framgångar i EU-valet. Barack Obamas valkampanj drevs i hög grad vid sidan om de traditionella medierna på nätet. Inte konstigt att svenska politiker och andra politiskt intresserade satsar på att blogga.
Politometern följer knappt 1 400 bloggar med det gemensamt att de skrivs av personer som tar partipolitisk ställning. Bloggarna rankas efter hur många inlänkar de har från andra bloggare.
Det visar sig att bloggosfären domineras helt av vänstern och piratpartister. Alliansen finns knappt på kartan.
Sveriges mest inflytelserika bloggare är, rankad efter antalet inlänkar, piratpartisten Opassande Emma, alias Marie Andersson. På topp 20-listan finns ytterligare sex piratpartister, fem socialdemokrater, två vänsterpartister, tre moderater, två centerpartister och en folkpartist.
Det är lätt att ryckas med och tro att hela det politiska skeendet flyttat bort från partiernas kanslier, riksdag och regering, tidningar, radio och tv och in på nätet – och att den som vill lyckas i politiken måste vara aktiv i bloggosfären.
Men så långt har det inte gått. Det går fortfarande alldeles utmärkt för ett nytt parti att segla upp i opinionsmätningarna utan draghjälp av bloggarklackar. Enligt Politometern syns inte Sverigedemokraterna i bloggosfären. Men de syns onekligen i opinionsmätningarna.




















































