Sedan uppdaterar du ramens innehåll över internet så att mormor alltid har nya bilder av sitt barnbarn. Mormor själv behöver inte bry sig om det tekniska – du sköter kontinuerligt uppdateringen av bilderna.
Kul idé tyckte vi och testade fyra digitala fotoramar med trådlöst nätverk.
Skillnaderna är stora mellan de fyra testdeltagarna. Både när det gäller funktioner och hur smidiga de är att använda. Vi har en ganska överlägsen testvinnare med Samsung SPF-85V. Det märks att Samsung har tänkt till lite extra och lyckats få till en fotoram som trots alla sina funktioner faktiskt är hyfsat enkel att använda.
Bilden är bra, den klarar samma saker som konkurrenterna och lägger till en riktigt bra bonusfunktion – att fungera som extra bildskärm till en dator. Att den dessutom är billigast skadar inte.
Bredbild med kvalitet
Kodak är enda deltagaren med bredbild, 16:9, där de övriga alla har sidoförhållandet 4:3. Vi föredrar ett mer kvadratiskt format med tanke på att de flesta kameror ger bilder med sidoförhållandet 3:2 eller 4:3. Menysystemet är på svenska och mycket tydligt och rejält.
Tyvärr är knapparna svåra att använda såvida du inte har mycket god finmotorik. Det är svårt att träffa rätt alternativ i listor och att ange ett nätverkslösenord via det virtuella tangentbordetet tog oss flera mycket frustrerade minuter av felbläddringar.
Ramen kan visa bilder från internet via rss-flöden. Du kan se väder, nyheter, sport och annat från sajten Framechannel (www.framechannel.com). Öppnar du ett konto på onlinetjänsten Kodak Gallery kan du lägga upp bilder där och visa dem på släktens fotoramar.
Att få igång det trådlösa nätverket är enkelt. När du väl fått
det kan du använda programmet Kodak Easyshare för att göra inställningar i fotoramen, överföra bilder eller lägga upp egna rss-flöden. Programmet är enkelt att använda och förenklar verkligen arbetet med fotoramen. Nackdelerna är att det är långsamt och hänger sig då och då.
Bildkvaliteten är riktigt bra, färgerna är mättade och neutrala. Betraktningsvinklarna är de bästa i startfältet.
www.kodak.se
Pris: 2 200 kronor
Betyg:

Långsam och saknar struktur
Nextbases menysystem är tydligt och stort plus för att du får med en fjärrkontroll. Även styrknapparna på baksidan fungerar bra. Tyvärr är fotoramen mycket långsam, det tar rejält med tid bara att vandra runt i menyerna.Inställningarna för musikspelning känns märkligt slumpartade, ibland ändrar du volymen, ibland hoppar du till början eller slutet av låten och andra gånger hamnar du i låtlistan.
Internetfunktionerna är mycket begränsade. Nextbase kan ta emot och skicka bilder via e-post och visa upp bilder mottagna på det sättet. Det blir lite krångligt att visa bildspel för släktingar på distans. De måste själva arbeta en del med ramen för att se skickade bilder som ett bildspel. Textdelen av mejl visas också som bilder. Du kan också se väderleksrapporter. Vädertjänsten utgår från din ip-adress när den väljer vilken stads väder den ska visa.
Av någon anledning stängs det trådlösa nätverket av när musik spelas. Och bildspelsfunktionen bryr sig dessvärre inte om mappstrukturen på usb-diskar eller minneskort, alla bilder visas som om de låg i en enda mapp. Enda sättet att dela upp bilder i olika bildspel är att kopiera in dem i det inbyggda minnet och ordna dem i olika album.
Bildkvaliteten är bra, men med lite bleka färger. Betraktningsvinklarna är inte så bra och påverkar färgerna en del.
nextbase.se
Pris: 2 100 kronor
Betyg:

Philips visar stående bilder
Knapparna och menysystemet är smidiga. Du navigerar med en praktisk multiväljare baktill. Menyerna finns dock inte på svenska. Philipsramen kan givetvis visa bilder från usb-minne, minneskort eller från det rymliga inbyggda minnet. Men du kan också visa bilder lagrade på Windows-datorer i samma nätverk genom att dela ut bilderna i Windows Media Player 11.
Ramen kan visa bilder från internet via rss-flöden, något som till exempel stöds av onlinetjänster som Smugmug, Google Picasa, Flickr, Photobucket och svenska Fotosidan.
Du kan konfigurera fotoramen och överföra bilder till den med det medföljande programmet Photo Frame Manager. Programmet finns för Windows XP och Windows Vista samt för Mac OS X.
Programmet är dessutom kompatibelt med Iphoto i Mac OS.
Märkligt nog saknas helt möjligheten att visa film och spela upp ljud. Över huvud taget känns det lite tunt med funktioner jämfört med konkurrenterna.
Bildkvaliteten är mycket bra med trevliga och balanserade färger, men betraktningsvinklarna stör. Philips Photoframe analyserar bilder och förbättrar deras färger och kontrast. Normalt är vi tveksamma till den här typen av funktioner, men här fungerar det faktiskt riktigt bra. Ställer du fotoramen på högkant känner en sensor av det och vrider bilderna på rätt ledd.
www.philips.se
Pris: 2 200 kronor
Betyg:

Billig ram kan gå på batteri
Menyerna är enkla men
touch-knapparna är överkänsliga. Att ställa in det trådlösa nätverket är enkelt. Samsung skickar med programmet Framemanager som vi inte lyckades installera i Windows Vista, men väl i Windows XP. Plus för att det går att jobba med fotoramen via ett webbgränssnitt.Det inbyggda minnet är klent, men du kan förstås ha en usb-pinne eller ett minneskort med material på. Du kan visa innehåll från en dator i nätverket via Windows Media Player 11 eller visa bilder från nätet via rss-flöden. Det går även att visa bilder från Windows Live Spaces – smidigt för den som enkelt vill dela bilder med släkten.
Bildkvaliteten är mycket bra med mättade och neutrala färger. Tyvärr förstörs intrycket lite av att betraktningsvinklarna är dåliga. När vi visar film blir wmv-filer lite hackiga och pixeleffekter då och då, medan avi-filer fungerade bra.
SPF-85V kan användas som en usb-ansluten extra bildskärm till datorn. Vi fick inte heller det att fungera i Windows Vista, men däremot i Windows XP. Ramen kan också visa almanacka och klocka som skärmsläckare, samt agera väckarklocka.
Samsung SPF-85V har ett batteri så att du kan sitta med den som ett fotoalbum i soffan utan en enda sladd. Batteritiden är då runt en halvtimme.
www.samsung.se
Pris: 2 000 kronor
Betyg:






















































...och de går att hacka :) - (ninja_) 2010-02-06 10:49
...och de går att hacka :) - (Confuzed) 2010-02-06 14:46
Och stående bilder på 16:9? - (Yesiree) 2010-02-06 15:35
Nexus - (Supportavdelningen) 2010-02-06 23:37
Kopieringsskyddet/DR M ? - (Vasteras) 2010-02-07 13:06
Rörelsesensor - (Ramrod) 2010-02-07 22:00
Inte för mormor kanske - (Slösurfaren) 2010-02-07 22:11