
Att kopiatorbranschen kunnat leva fett under så många år har alltid förvånat mig. Men orsaken är enkel. De har listiga hyresavtal på sina maskiner som ger saftiga marginaler. Dessutom kontrolleras kanalen hårt av leverantörerna så att ingen ska dumpa priserna.
Typisk fallgrop för kunderna är lågt pris på svartvita kopior i offerten och sedan skriver folk ut i färg som kostar skjortan. En annan fallgrop är hög mininivå som debiteras oavsett faktisk användning. De snåriga avtalen är lika lätta att bli av med som myggen vid Dalälven.
It-kanalen har förstås slängt avundsjuka blickar på kopiatorbranschen och snackat om att it-branschen borde kopiera metoderna. Men inget har hänt. Det fokus som kopiatorbranschen visat saknas hos it-kanalen.
Men nu händer det något. it-kanalen rör sig och jag tror på en islossning. Vårsolen heter MPS, managed print services, som övervakar alla kopiatorer och skrivare. Man verkar också vilja rensa upp i hyresavtalen på maskin och service.
Dessutom har skrivarna utvecklats snabbt och tagit in kopiatorernas försprång på hastighet och funktion. För fem år sedan var en färglaser ganska seg men nu klarar den 40 ppm i färg för under 10 000 kronor. Dessutom kommer idag över 90 % av alla utskrifter från PC och ingen under 30 år kopierar nånting överhuvudtaget, så trenden är att ställa ut fler färglasers på kontoren, inte konsolidera till stora kopiatorer (MFP:er).
Ett annat tecken i tiden är att ansvaret för kopiering helt och hållet hamnar på IT-chefens bord. Här finns det kostnader att slimma. Med bättre kontroll på skrivarbeståndet och modern drift kan den sista okontrollerade posten i IT-budgeten tämjas.
Min spaning är med andra ord att de stora i kanalen har tröttnat på att slanga HP-skrivare till nollmarginal till storkunderna. Nu ska man ta totalansvaret och vinsten själva. Det ska bli spännande att följa kriget om de svenska företagens skrivar- och kopiatorbudgetar.
Lars Reinius har ett förflutet i IT-branschen bland annat som chef på Samsung och HP. Han driver nu b2b-reklambyrån Haystack.



















































Sätt press på kopiator marknaden allså - (Eternal Light) 2010-02-24 16:43
Sätt press på kopiator marknaden allså - (Framtidens web-plattform: www.coboloncogs.org (även mitt nya nick är på temat obsolens)) 2010-02-24 17:08
Dom flesta - (noo-mam(rättat)) 2010-02-24 17:56
Sätt press på kopiator marknaden allså - (jpb) 2010-02-25 15:58