Det finns en rad stora mobilplattformar, bland annat Windows Mobile, Symbian, Android och Iphone. Program som skrivs för en plattform fungerar inte på de andra och det ställer till problem för de företag som vill satsa på ett mer mobilt arbetssätt och lyfta in mobilerna i it-infrastrukturen.

Det är även ett problem för konsumenter som blir låsta till den plattform de har köpt applikationer till, och för utvecklare som måste skriva ny kod för varje enskild plattform de vill stöda. Frågan var ett av de hetaste ämnena under tisdagens paneldebatt på konferensen Mobileworld på Berns i Stockholm.

– Vår produkt stöder snart sju åtta plattformar och det innebär så klart en ordentlig kostnad. Att det finns så många plattformar blir dyrt för alla – för oss, för konsumenterna och för företagen, säger Henrik Wirén, vd för The Institution, som utvecklar en företagsplattform för bland annat administration och support av mobiler.

Han anser att organisationer som vill börja jobba mer mobilt bör försöka standardisera på en mobilplattform så långt det är möjligt.

– Jag vet hur svårt det är att göra det. Försök att åtminstone begränsa dig till två eller kanske tre. Ju färre operativsystem du koncentrerar dig på, desto billigare blir det, säger Henrik Wirén.

Vilken mobilplattform rekommenderar du?
– Jag skulle välja Symbian eller Windows Mobile. Iphone är jättebra, men i ett större företag blir det en för dyr plattform. Dessutom är inte alla produktiva med pekskärm, säger Henrik Wirén.

Oavsett vilken eller vilka mobilplattformar företaget väljer att satsa på riskerar det att bli ett ödesdigert beslut. Ingen vet vilken plattform som är bäst om tre år – eller ens om ett år.

Det finns olika initiativ för att komma runt problemet med plattformsberoende lösningar, exempelvis Java och webbaserade program. Olof Hägerstrand, vd på mobilutvecklingsföretaget Quedro, tror att plattformsberoende program alltid kommer att ligga steget före.

– Plattformsberoende appar har tillgång till hela mobilen och alla dess funktioner. Det är svårt att konkurrera med det, säger han.

Inte heller Aaron Ardiri, teknikchef på mobilutvecklingsföretaget Appear Networks, ser någon enkel lösning på problemet med splittringen på marknaden.

– Du får helt enkelt inte den prestanda du behöver i webbtjänster för mobilen. Du måste bygga olika versioner av program för olika plattformar. Det finns ingen lösning på det problemet, säger han.

Jimmy Nordbeck, marknadschef på konsultföretaget Golden Gekko, håller med.

– Det finns ingen "silverkula" som löser problemet. Vi har i och för sig html 5, men det dröjer sju år innan det tar riktig fart, säger han.