– Företagen och akademin i Kista håller världsklass. Därför känns det i högsta grad relevant att visa upp det vi har att erbjuda samtidigt som vi knyter kontakt med kinesiska beslutsfattare och opinionsbildare, säger Anette Scheibe, vd för Stiftelsen Electrum och Kista Science City.
Vad är det som Kista kan locka med?
– Vi kan erbjuda välutbildad kompetens i form av både ingenjörer och forskare, det bästa läget i Norden genom Stockholm, en kommersiell knutpunkt med närhet till andra stora företag, säger Annica Englund.
– Men framför allt är det entreprenörsklimatet som gör det lätt att etablera sig i Kista jämfört med många andra ställen i världen. Fokus ligger på nätverkande. Det gör det lätt att snabbt komma in i matchen.
Förutom en förhoppning om att Kinesiska företag ska slå rot i Kista hoppas man också att utställningen ska öppna dörrar till den kinesiska marknaden för små och medelstora svenska företag.
Det kan till exempel handlar om att hjälpa svenska studenter med praktikplatser eller ta tillvara på kinesisk kompetens genom forskningssamarbeten.
Stockholmssamarbetet under utställningen sker under namnet ”Better city, better life” och äger rum under tre dagar i juni. Temat är att underlätta för stadens medborgare att komma i kontakt med myndigheter och förvaltningar över nätet.
– Eftersom Kista är en innovationsort, där många av de företag finns som utvecklar just sådana tjänster, så är det i högsta grad relevant att visa upp att vi har spetsutbildningar där nya ingenjörer kommer fram och presenterar framtidens lösningar, säger Annica Englund.
Förutom Kista Science City deltar också deltar också Stockholms universitet, Svenska Miljöinstitutet, KTH, Stockholms stad, Uppsala kommun och utbildningsförvaltningen i Stockholmsregionens laguppställning under Expo 2010 i Shanghai.
– Hur som helst hoppas vi komma tillbaka hem litet klokare och att vi har lärt oss hur den kinesiska marknaden fungerar, säger Annica Englund.


















































