Med Microsofts Office 2010 runt hörnet, ger Google oss fler anledningar till att byta till deras gratis kontorssvit Documents. Kommande monsteruppdateringen ska enligt Google ge bättre prestanda och enklare navigering. Documents är ombyggt från grunden och ger bland annat större noggrannhet vid import och export.

Här är de största uppdateringarna:

Ritprogram
I Googles fristående ritprogram kan du samarbeta i realtid i flödesscheman, figurer, diagram och annan grafik för nöje eller i ditt arbete. Kopiera sedan ritningarna till dokument, kalkylblad och presentationer via webburklipp, eller dela och publicera dem precis som andra Google-dokument.

Bättre dokumenthantering
Tidigare har bara kalkylbladen visat ändringar som görs tecken-för-tecken när flera personer jobbar i samma dokument. Nu fungerar det även i vanliga textdokument och det gäller även chatfunktionen som tidigare bara fanns i kalkylbladsredigeringen.

Snabbare kalkylbladsfunktioner
Kalkylbladen laddas snabbare, svarar bättre och bläddrar mer sömlöst. Nu finns även funktioner som till exempel formelfält för cellredigering, autospar, funktion för att dra och släppa kolumner och enklare navigering mellan olika kalkylblad.

De nya funktionerna fungerar inte i offlineläge men enligt Google är det på gång. Uppdateringen läggs till under de kommande dagarna i Documents, förutom ritverktyget som du kan börja använda redan idag.