Kevin Lynch från Adobe har gett Steve Jobs svar på tal vad gäller uppmaningen att "lägga mindre tid på att kritisera Apple och i stället fokusera på att skapa fantastiska verktyg för html 5", en formulering som avslutade det öppna brevet om Flash.

Enligt Lynch har Adobe faktiskt för avsikt att skapa "de bästa verktygen i världen för html 5". Men det utesluter inte att det finns fortsatta användningsområden för Flash.

- Om man ser på vad som försiggår nu, så är det som med järnvägarna på 1800-talet. Folk använde sig av olika typer av räls. Dina vagnar kunde bokstavligen inte åka på andras räls. Rälsen nu är företag som tvingar folk att skriva för ett särskilt operativsystem som kommer med en hög kostnad att byta till, säger Lynch med udden riktad mot Apple.

Kevin Lynch framförde sina åsikter på Web 2.0 Expo i San Francisco. På samma mässa visade Adobe även upp en prototyp av en Androidbaserad Tablet-PC med stöd för just Flash:



Observera kraschen precis efter att testaren säger sig vara "glad att han inte skaffat en iPad eftersom den här har Flash".